the swim pictures swimming pictures of NCAA and college swimming

 

 
 

2013 Speedo Winter Junior National Championships

December 12-14, 2013

Greensboro Aquatic Center

Greensboro, North Carolina

If you would like to be alerted when NCAA Championship Galleries are posted online you can visit or subscribe to our Twitter account at http://twitter.com/TheSwimPictures

 

 

Thursday Finals

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             

Women's 200 Freestyle Relay

Winner: Carmel Swim Club

Rachel Hayden, Amy Bilquist, Claire Adams, Veronica Burchill

 Event 1  Women 4x50 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:30.49  12/12/2013Carmel Swim Club, Carmel Swim Club
                          R Hayden, A Bilquist, C Adams, V Burchill
    Team                          Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Carmel Swim Club-IN           1:30.49    1:30.13J        40  
     1) Hayden, Rachel 18             2) r:0.21 Bilquist, Amy 16      
     3) r:0.41 Adams, Claire 15       4) r:0.09 Burchill, Veronica 16 
    r:10.25  22.82        44.89 (22.07)
        1:07.76 (22.87)     1:30.13 (22.37)
  2 SwimMAC Carolina-NC           1:32.32    1:31.44         34  
     1) Merritt, Jessica 15           2) r:0.34 McCullagh, Nora 16    
     3) r:0.34 Marsh, Alyssa 16       4) r:0.24 Rhodes, Lauren 17     
    r:+4.63  23.16        45.55 (22.39)
        1:08.69 (23.14)     1:31.44 (22.75)
  3 Bolles School Sh-FL           1:32.29    1:31.61         32  
     1) Schmidt, Kasey 16             2) r:0.14 Rasmus, Claire 17     
     3) r:0.29 Dressel, Sherridon 15  4) r:0.35 *Debever, Mckenna 17  
    r:+8.85  22.75        45.54 (22.79)
        1:08.53 (22.99)     1:31.61 (23.08)
  4 King Aquatic Clu-PN           1:32.50    1:31.72         30  
     1) Ramey, Kenna 17               2) r:0.32 Ginnis, Morgan 17     
     3) r:0.34 McCann, Carolyn 18     4) r:0.21 Sutherland, Ashley 16 
    r:+0.69  23.37        46.12 (22.75)
        1:08.92 (22.80)     1:31.72 (22.80)
  5 Palo Alto Stanfo-PC           1:32.26    1:31.82         27  
     1) Kaunitz, Sarah 17             2) r:0.19 Howe, Ally 18         
     3) r:0.18 Reid, Carly 17         4) r:0.20 Campbell, Jennifer 16 
    r:+0.74  23.16        45.37 (22.21)
        1:08.57 (23.20)     1:31.82 (23.25)
  5 Dynamo Swim Club-GA           1:32.72    1:31.82         27  
     1) Stewart, Kylie 17             2) r:0.28 Cooper, Caitlin 17    
     3) r:0.37 Kitchens, Kaitlin 17   4) r:0.39 Cook, Kathleen 17     
    r:+3.57  22.88        45.54 (22.66)
        1:08.89 (23.35)     1:31.82 (22.93)
  7 Scottsdale Aquat-AZ           1:33.78    1:33.03         24  
     1) Toris, Victoria 16            2) r:0.27 Fazio, Samantha 16    
     3) r:0.28 Van Hofwegen, Angel 18 4) r:0.29 Holman, Hannah 17     
    r:+0.78  22.97        45.92 (22.95)
        1:09.60 (23.68)     1:33.03 (23.43)
  8 SwimMAC Carolina-NC  'B'      1:33.76    1:34.14         22  
     1) Casazza, Caitlin 17           2) r:0.27 Merritt, Heather 17   
     3) r:0.27 Postoll, Rebecca 16    4) r:0.34 Roses, Maija 17       
    r:12.93  23.85        47.45 (23.60)
        1:10.46 (23.01)     1:34.14 (23.68)

Men's 200 Freestyle Relay

Winner: Bolles School Sharks

Caeleb Dressel, Josh Booth, Arthur Pace, William McKinney

 Event 2  Men 4x50 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:19.03  12/06/2012Bolles School Sharks, Bolles School Sh
                          C Dressel, S Condorelli, E Goossen, J Schooling
    Team                          Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Bolles School Sh-FL           1:20.93    1:19.27         40  
     1) Dressel, Caeleb 17            2) r:0.06 *Booth, Josh 17       
     3) r:0.39 Pace, Arthur 18        4) r:0.13 McKinney, William 17  
    r:+6.83  18.94        38.94 (20.00)
          59.24 (20.30)     1:19.27 (20.03)
  2 Scottsdale Aquat-AZ           1:20.75    1:19.56         34  
     1) Hoffer, Ryan 15               2) r:0.34 Magana, Nicholas 17   
     3) r:0.37 Starkweather, Jseph 17 4) r:0.02 Blake, Jack 15        
    r:+3.43  19.54        39.31 (19.77)
          59.90 (20.59)     1:19.56 (19.66)
  3 Baylor Swim Club-SE           1:23.19    1:22.32         32  
     1) Kaliszak, Lucas 18            2) r:0.14 McHugh, Robert 18     
     3) r:0.13 Hinson, Chandler 18    4) r:0.20 *Selby, Christian 16  
    r:+9.73  20.93        41.35 (20.42)
        1:02.12 (20.77)     1:22.32 (20.20)
  4 Tampa Bay Aquati-FL           1:23.15    1:22.40         30  
     1) Peters, Ryan 18               2) r:0.27 Hoffman, Cooper 17    
     3) r:0.41 Muratovic, Emir 17     4) r:0.36 McGovern, George 16   
    r:+8.41  20.70        41.39 (20.69)
        1:01.64 (20.25)     1:22.40 (20.76)
  5 Saint Andrew's S-FG           1:23.51    1:22.90         28  
     1) Kohner, Gage 17               2) r:0.29 Heck, Brody 16        
     3) r:0.36 *Williams, Sidrell 17  4) r:0.16 Hayhoe, Luke 17       
    r:+9.73  20.47        40.94 (20.47)
        1:02.01 (21.07)     1:22.90 (20.89)
  6 Dynamo Swim Club-GA           1:23.45    1:22.98         26  
     1) Auerbach, Knox 16             2) r:0.33 Bentz, Gunnar 17      
     3) r:0.50 Taylor, Michael 14     4) r:0.37 Litherland, Jay 18    
    r:+0.70  21.00        40.99 (19.99)
        1:02.10 (21.11)     1:22.98 (20.88)
  7 East Carolina Aq-NC           1:23.54    1:23.22         24  
     1) Eagle, Eyan 17                2) r:0.22 Perdue, Philip 17     
     3) r:0.40 Darden, David 17       4) r:0.25 Shaw, Dalton 18       
    r:+9.83  20.65        40.76 (20.11)
        1:02.24 (21.48)     1:23.22 (20.98)
  8 Davis Aquadarts-SN            1:23.30    1:23.26         22  
     1) Whittle, Matthew 17           2) r:0.15 Pun, Jonathan 17      
     3) r:0.35 Abernethy, Glenn 17    4) r:0.18 Hickman, Riley 16     
    r:+9.17  20.91        41.97 (21.06)
        1:02.86 (20.89)     1:23.26 (20.40)
 

Women's 500 Freestyle

Winner: Hannah Moore, Triangle Aquatic

 Event 3  Women 500 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 4:38.89  12/11/2008Amber C McDermott, Salmon Bay-PN
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Moore, Hannah    17 Triangle Aquatic  4:47.83    4:43.04   903   20  
    r:+0.72  25.98        54.07 (28.09)
        1:22.57 (28.50)     1:51.20 (28.63)
        2:19.88 (28.68)     2:48.58 (28.70)
        3:17.53 (28.95)     3:46.59 (29.06)
        4:15.30 (28.71)     4:43.04 (27.74)
  2 Williams, Cecil  17 Area Tallahassee  4:46.35    4:44.03   892   17  
    r:+0.75  26.30        54.72 (28.42)
        1:23.43 (28.71)     1:52.05 (28.62)
        2:20.70 (28.65)     2:49.46 (28.76)
        3:18.06 (28.60)     3:46.71 (28.65)
        4:15.42 (28.71)     4:44.03 (28.61)
  3 Thatcher, Zoe    17 Mason Manta Rays  4:47.74    4:45.03   882   16  
    r:+0.86  25.84        54.06 (28.22)
        1:22.98 (28.92)     1:51.81 (28.83)
        2:20.82 (29.01)     2:49.68 (28.86)
        3:18.48 (28.80)     3:47.31 (28.83)
        4:16.46 (29.15)     4:45.03 (28.57)
  4 Eddy, Eryn       17 Loveland Swim Cl  4:48.69    4:47.22   858   15  
    r:+0.77  25.83        54.16 (28.33)
        1:23.11 (28.95)     1:51.91 (28.80)
        2:21.10 (29.19)     2:50.42 (29.32)
        3:19.91 (29.49)     3:49.59 (29.68)
        4:18.85 (29.26)     4:47.22 (28.37)
  5 Stevens, Leah    17 Lakeside Swim Te  4:45.48    4:47.99   850   14  
    r:+0.77  26.16        54.77 (28.61)
        1:23.73 (28.96)     1:52.96 (29.23)
        2:22.21 (29.25)     2:51.55 (29.34)
        3:21.14 (29.59)     3:50.51 (29.37)
        4:19.56 (29.05)     4:47.99 (28.43)
  6 Stout, Jordan    16 Rockwood Swim Cl  4:47.32    4:49.33   836   13  
    r:+0.74  26.14        54.49 (28.35)
        1:23.55 (29.06)     1:52.69 (29.14)
        2:22.09 (29.40)     2:51.34 (29.25)
        3:20.96 (29.62)     3:50.67 (29.71)
        4:20.44 (29.77)     4:49.33 (28.89)
  7 Hashbarger, Sam  18 Metroplex Aquati  4:48.55    4:50.12   828   12  
    r:+0.82  26.63        55.28 (28.65)
        1:24.56 (29.28)     1:53.98 (29.42)
        2:23.17 (29.19)     2:52.31 (29.14)
        3:21.75 (29.44)     3:51.42 (29.67)
        4:21.11 (29.69)     4:50.12 (29.01)
  8 Stewart, Kylie   17 Dynamo Swim Club  4:46.20    4:51.22   816   11  
    r:+0.70  25.77        54.19 (28.42)
        1:22.89 (28.70)     1:51.94 (29.05)
        2:21.14 (29.20)     2:50.56 (29.42)
        3:20.31 (29.75)     3:50.58 (30.27)
        4:21.05 (30.47)     4:51.22 (30.17)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Cox, Hannah      15 Upper Valley Aqu  4:49.43    4:46.66   864    9  
    r:+0.84  25.86        54.81 (28.95)
        1:24.08 (29.27)     1:53.41 (29.33)
        2:22.68 (29.27)     2:51.93 (29.25)
        3:21.12 (29.19)     3:49.90 (28.78)
        4:18.78 (28.88)     4:46.66 (27.88)
 10 Gvozdas, Jessie  16 NOVA of Virginia  4:49.90    4:46.72   864    7  
    r:+0.86  27.01        55.89 (28.88)
        1:24.84 (28.95)     1:53.93 (29.09)
        2:22.86 (28.93)     2:52.02 (29.16)
        3:20.96 (28.94)     3:50.01 (29.05)
        4:18.79 (28.78)     4:46.72 (27.93)
 11 Madden, Paige    15 City of Mobile S  4:48.91    4:48.86   841    6  
    r:+0.80  26.89        56.48 (29.59)
        1:26.15 (29.67)     1:55.80 (29.65)
        2:24.92 (29.12)     2:53.97 (29.05)
        3:23.68 (29.71)     3:52.94 (29.26)
        4:21.74 (28.80)     4:48.86 (27.12)
 12 Stinson, Miriam  17 Nashville Aquati  4:50.16    4:49.00   839    5  
    r:+0.83  26.88        55.37 (28.49)
        1:24.48 (29.11)     1:53.80 (29.32)
        2:22.99 (29.19)     2:52.44 (29.45)
        3:21.86 (29.42)     3:51.28 (29.42)
        4:20.72 (29.44)     4:49.00 (28.28)
 13 Duggan, Katheri  16 Highlander Aquat  4:49.88    4:49.05   839    4  
    r:+0.78  26.60        55.75 (29.15)
        1:25.04 (29.29)     1:54.60 (29.56)
        2:23.71 (29.11)     2:53.15 (29.44)
        3:22.42 (29.27)     3:51.55 (29.13)
        4:21.04 (29.49)     4:49.05 (28.01)
 14 Devine, Chenoa   15 Davis Aquadarts-  4:50.04    4:50.64   822    3  
    r:+0.82  26.66        55.46 (28.80)
        1:24.81 (29.35)     1:54.20 (29.39)
        2:23.72 (29.52)     2:53.45 (29.73)
        3:23.02 (29.57)     3:53.09 (30.07)
        4:22.43 (29.34)     4:50.64 (28.21)
 15 Vetalice, Kelse  17 The Woodlands Sw  4:49.92    4:50.72   821    2  
    r:+0.83  26.47        55.43 (28.96)
        1:24.61 (29.18)     1:54.07 (29.46)
        2:23.37 (29.30)     2:53.00 (29.63)
        3:22.40 (29.40)     3:52.34 (29.94)
        4:21.88 (29.54)     4:50.72 (28.84)
 16 Halmy, Dorothy   15 The Woodlands Sw  4:49.80    4:50.93   819    1  
    r:+0.63  27.22        56.78 (29.56)
        1:26.41 (29.63)     1:55.89 (29.48)
        2:25.42 (29.53)     2:55.00 (29.58)
        3:24.71 (29.71)     3:53.93 (29.22)
        4:22.98 (29.05)     4:50.93 (27.95)
 

Men's 500 Freestyle

Winner: Francis Haas, NOVA of Virginia

 Event 4  Men 500 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 4:18.88  12/09/2010Evan Pinion, Pilot Aquatic Cl
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Haas, Francis    16 NOVA of Virginia  4:21.59    4:17.45J  919   20  
    r:+0.76  23.25        48.57 (25.32)
        1:14.38 (25.81)     1:40.66 (26.28)
        2:06.88 (26.22)     2:33.06 (26.18)
        2:59.15 (26.09)     3:25.36 (26.21)
        3:51.68 (26.32)     4:17.45 (25.77)
  2 Roberts, Jonath  18 North Texas Nada  4:23.28    4:20.51   887   17  
    r:+0.78  23.47        49.16 (25.69)
        1:15.01 (25.85)     1:41.26 (26.25)
        2:07.55 (26.29)     2:34.00 (26.45)
        3:00.62 (26.62)     3:27.45 (26.83)
        3:54.19 (26.74)     4:20.51 (26.32)
  3 Litherland, Jay  18 Dynamo Swim Club  4:23.61    4:20.79   884   16  
    r:+0.78  23.92        50.36 (26.44)
        1:17.03 (26.67)     1:43.75 (26.72)
        2:10.61 (26.86)     2:37.21 (26.60)
        3:03.74 (26.53)     3:29.98 (26.24)
        3:55.74 (25.76)     4:20.79 (25.05)
  4 Turner, Brock    18 Dayton Raiders-O  4:24.14    4:21.52   877   15  
    r:+0.81  24.16        50.49 (26.33)
        1:17.24 (26.75)     1:44.01 (26.77)
        2:10.88 (26.87)     2:37.76 (26.88)
        3:04.06 (26.30)     3:30.36 (26.30)
        3:56.46 (26.10)     4:21.52 (25.06)
  5 Wieser, Christo  17 Davis Aquadarts-  4:25.12    4:23.23   859   14  
    r:+0.69  23.20        48.81 (25.61)
        1:15.20 (26.39)     1:41.67 (26.47)
        2:08.24 (26.57)     2:35.16 (26.92)
        3:02.46 (27.30)     3:29.62 (27.16)
        3:56.67 (27.05)     4:23.23 (26.56)
  6 Litherland, Kev  18 Dynamo Swim Club  4:21.13    4:23.33   858   13  
    r:+0.69  24.02        50.32 (26.30)
        1:16.81 (26.49)     1:43.82 (27.01)
        2:10.88 (27.06)     2:37.56 (26.68)
        3:04.35 (26.79)     3:30.99 (26.64)
        3:57.57 (26.58)     4:23.33 (25.76)
  7 McHugh, Robert   18 Baylor Swim Club  4:20.69    4:28.86   803   12  
    r:+0.68  24.07        50.18 (26.11)
        1:16.91 (26.73)     1:44.22 (27.31)
        2:11.76 (27.54)     2:39.07 (27.31)
        3:06.47 (27.40)     3:33.93 (27.46)
        4:01.50 (27.57)     4:28.86 (27.36)
  8 Ogren, Curtis    17 Palo Alto Stanfo  4:23.10    4:42.57   672   11  
    r:+0.78  24.64        52.81 (28.17)
        1:21.17 (28.36)     1:49.62 (28.45)
        2:18.57 (28.95)     2:48.00 (29.43)
        3:16.68 (28.68)     3:46.17 (29.49)
        4:15.11 (28.94)     4:42.57 (27.46)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Bekemeyer, Matt  17 SwimAtlanta-GA    4:26.11    4:22.87   863    9  
    r:+0.68  24.22        50.42 (26.20)
        1:16.82 (26.40)     1:43.65 (26.83)
        2:10.31 (26.66)     2:37.20 (26.89)
        3:03.78 (26.58)     3:30.81 (27.03)
        3:57.43 (26.62)     4:22.87 (25.44)
 10 Grieshop, Sean   15 Nitro Swimming-S  4:26.42    4:24.11   851    7  
    r:+0.77  23.68        49.88 (26.20)
        1:16.65 (26.77)     1:43.52 (26.87)
        2:10.54 (27.02)     2:37.61 (27.07)
        3:04.58 (26.97)     3:31.41 (26.83)
        3:58.28 (26.87)     4:24.11 (25.83)
 11 Lawless, Ben     17 Central Chesapea  4:26.62    4:25.44   837    6  
    r:+0.72  24.52        51.11 (26.59)
        1:18.01 (26.90)     1:45.15 (27.14)
        2:11.69 (26.54)     2:38.43 (26.74)
        3:05.16 (26.73)     3:31.90 (26.74)
        3:58.87 (26.97)     4:25.44 (26.57)
 12 Haeffner, Willi  17 Pine Crest Swimm  4:26.64    4:27.68   815    5  
    r:+0.81  24.57        51.27 (26.70)
        1:18.22 (26.95)     1:46.02 (27.80)
        2:13.13 (27.11)     2:40.59 (27.46)
        3:07.85 (27.26)     3:34.81 (26.96)
        4:01.76 (26.95)     4:27.68 (25.92)
 13 *Kang, Minki     18 Arkansas Dolphin  4:27.31    4:28.06   811    4  
    r:+0.70  24.25        50.42 (26.17)
        1:17.18 (26.76)     1:44.41 (27.23)
        2:11.92 (27.51)     2:39.61 (27.69)
        3:07.26 (27.65)     3:34.94 (27.68)
        4:02.30 (27.36)     4:28.06 (25.76)
 14 Kriegl, Roger    15 Conejo Simi Swim  4:27.02    4:29.77   794    3  
    r:+0.81  24.54        51.17 (26.63)
        1:18.64 (27.47)     1:45.93 (27.29)
        2:13.38 (27.45)     2:40.76 (27.38)
        3:08.49 (27.73)     3:36.01 (27.52)
        4:03.50 (27.49)     4:29.77 (26.27)
 15 O'Brien, Jason   17 North Coast Aqua  4:26.54    4:32.24   770    2  
    r:+0.71  24.26        51.05 (26.79)
        1:18.06 (27.01)     1:45.32 (27.26)
        2:12.83 (27.51)     2:40.47 (27.64)
        3:08.14 (27.67)     3:36.08 (27.94)
        4:04.52 (28.44)     4:32.24 (27.72)
 16 Auerbach, Knox   16 Dynamo Swim Club  4:27.56    4:38.00   715    1  
    r:+0.68  24.29        51.04 (26.75)
        1:19.15 (28.11)     1:47.12 (27.97)
        2:15.28 (28.16)     2:43.77 (28.49)
        3:12.13 (28.36)     3:41.21 (29.08)
        4:09.72 (28.51)     4:38.00 (28.28)
 

Women's 200 Individual Medley

Winner: Ella Eastin, SOCAL Aquatics

 Event 5  Women 200 Yard IM
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:56.53  12/06/2012Kathleen Baker, SwimMAC Carolina
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Eastin, Ella     16 SOCAL Aquatics A  1:58.06    1:56.02J  983   20  
    r:+0.75  25.89        54.99 (29.10)
        1:29.14 (34.15)     1:56.02 (26.88)
  2 Raab, Meaghan    17 Hershey Aquatic-  1:57.34    1:56.92   963   17  
    r:+0.75  25.54        54.39 (28.85)
        1:28.72 (34.33)     1:56.92 (28.20)
  3 Smiddy, Clara    17 AquaKids Sharks-  1:59.25    1:57.82   944   16  
    r:+0.73  26.14        53.57 (27.43)
        1:29.03 (35.46)     1:57.82 (28.79)
  4 Drabot, Katheri  16 Ozaukee Aquatics  1:59.09    1:58.23   935   15  
    r:+0.75  25.40        55.56 (30.16)
        1:30.78 (35.22)     1:58.23 (27.45)
  5 Kingsley, Megan  17 Mount Pleasant S  1:59.26    1:58.35   932   14  
    r:+0.67  25.77        54.63 (28.86)
        1:30.06 (35.43)     1:58.35 (28.29)
  6 Howe, Ally       18 Palo Alto Stanfo  1:58.96    1:58.46   930   13  
    r:+0.77  25.23        55.07 (29.84)
        1:30.86 (35.79)     1:58.46 (27.60)
  7 Stewart, Kylie   17 Dynamo Swim Club  1:59.66    2:00.96   877   12  
    r:+0.70  25.68        54.83 (29.15)
        1:31.99 (37.16)     2:00.96 (28.97)
  8 McCullagh, Nora  16 SwimMAC Carolina  1:59.38    2:00.97   877   11  
    r:+0.80  26.19        55.26 (29.07)
        1:32.54 (37.28)     2:00.97 (28.43)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Hansen, Brooke   16 Loveland Swim Cl  2:00.99    1:58.80   923    8  
    r:+0.80  26.25        56.22 (29.97)
        1:30.98 (34.76)     1:58.80 (27.82)
  9 Williams, Kimbe  16 Bellevue Club Sw  2:01.55    1:58.80   923    8  
    r:+0.81  25.67        55.61 (29.94)
        1:30.87 (35.26)     1:58.80 (27.93)
 11 Schanz, Emma     16 Spokane Waves Aq  2:00.46    1:59.10   916    6  
    r:+0.79  26.28        55.07 (28.79)
        1:29.84 (34.77)     1:59.10 (29.26)
 12 Miller, Heidi    17 Grtr Pittsburgh-  2:01.22    1:59.54   907    5  
    r:+0.76  25.96        56.07 (30.11)
        1:31.97 (35.90)     1:59.54 (27.57)
 13 Faulconer, Sava  15 Y-Spartaquatics-  2:01.42    2:01.07   875    4  
    r:+0.80  25.97        57.33 (31.36)
        1:31.63 (34.30)     2:01.07 (29.44)
 14 Reis, Isabel     17 Seacoast Swimmin  2:00.92    2:01.27   870    3  
    r:+0.73  25.28        55.93 (30.65)
        1:32.49 (36.56)     2:01.27 (28.78)
 15 Stevens, Leah    17 Lakeside Swim Te  2:01.16    2:01.92   857    2  
    r:+0.70  26.51        57.58 (31.07)
        1:33.10 (35.52)     2:01.92 (28.82)
 16 Vose, Kirsten    16 Rose Bowl Aquati  2:00.48    2:04.30   808    1  
    r:+0.83  26.93        58.65 (31.72)
        1:34.20 (35.55)     2:04.30 (30.10)
 

Men's 200 Individual Medley

Winner: Curtis Ogren, Palo Alto Stanford

 Event 6  Men 200 Yard IM
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:45.77  12/08/2011Ryan Murphy, Bolles School Sh
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Ogren, Curtis    17 Palo Alto Stanfo  1:47.27    1:45.08J  952   20  
    r:+0.79  23.32        49.41 (26.09)
        1:19.30 (29.89)     1:45.08 (25.78)
  2 Litherland, Jay  18 Dynamo Swim Club  1:47.95    1:45.99   929   17  
    r:+0.77  23.81        49.63 (25.82)
        1:21.15 (31.52)     1:45.99 (24.84)
  3 Bentz, Gunnar    17 Dynamo Swim Club  1:47.23    1:46.41   918   16  
    r:+0.82  23.25        50.32 (27.07)
        1:20.81 (30.49)     1:46.41 (25.60)
  4 Kananowicz, Bry  17 Coeur D'alene Ar  1:48.18    1:47.65   887   15  
    r:+0.68  22.93        49.62 (26.69)
        1:21.03 (31.41)     1:47.65 (26.62)
  5 McHugh, Robert   18 Baylor Swim Club  1:48.16    1:48.32   871   14  
    r:+0.69  23.32        50.44 (27.12)
        1:22.27 (31.83)     1:48.32 (26.05)
  6 Whittle, Matthe  17 Davis Aquadarts-  1:48.73    1:49.56   841   13  
    r:+0.64  22.90        50.55 (27.65)
        1:23.10 (32.55)     1:49.56 (26.46)
  7 Van Overdam, Au  18 Cypress Fairbank  1:48.86    1:50.19   826   12  
    r:+0.88  23.94        51.16 (27.22)
        1:23.42 (32.26)     1:50.19 (26.77)
  8 Ellington, Coli  17 YMCA of the Tria  1:49.24    1:50.59   816   11  
    r:+0.68  23.74        51.25 (27.51)
        1:23.62 (32.37)     1:50.59 (26.97)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Palazzo, Ross    17 Hudson Explorer-  1:49.61    1:47.93   881    9  
    r:+0.75  23.66        51.44 (27.78)
        1:22.12 (30.68)     1:47.93 (25.81)
 10 McArthur, Justi  16 Lakewood Aquatic  1:49.71    1:48.00   879    7  
    r:+0.81  23.25        50.01 (26.76)
        1:22.39 (32.38)     1:48.00 (25.61)
 11 Miller, Jacob    17 Redbird Swim Clu  1:49.93    1:48.64   863    6  
    r:+0.77  23.61        50.84 (27.23)
        1:22.61 (31.77)     1:48.64 (26.03)
 12 Rutter, Jonatha  17 Powel Crosley, J  1:49.87    1:49.15   851    5  
    r:+0.75  23.84        51.55 (27.71)
        1:23.19 (31.64)     1:49.15 (25.96)
 13 Lebed, Alex      17 Unattached-MA     1:50.06    1:49.37   845    4  
    r:+0.77  24.20        50.98 (26.78)
        1:23.33 (32.35)     1:49.37 (26.04)
 14 Buerger, Zachar  17 Allegheny North-  1:49.79    1:49.40   845    3  
    r:+0.75  23.53        50.46 (26.93)
        1:23.27 (32.81)     1:49.40 (26.13)
 15 Stuart, Henness  18 Denver Swim Acad  1:49.60    1:50.57   816    2  
    r:+0.68  23.38        50.14 (26.76)
        1:23.73 (33.59)     1:50.57 (26.84)
 16 Ho, Benjamin     15 Peak Swimming-PC  1:49.53    1:55.48   702    1  
    r:+0.79  23.33        50.98 (27.65)
        1:27.04 (36.06)     1:55.48 (28.44)
 

Women's 50 Freestyle

Winner: Abbigail Weitzeil, Canyons Aquatic

 Event 7  Women 50 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 22.02  12/12/2013Abbigail Weitzeil, Canyons Aquatic
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Weitzeil, Abbig  17 Canyons Aquatic-    22.02      22.29   940   20  
         r:+0.76                       
  2 Bilquist, Amy    16 Carmel Swim Club    22.59      22.51   917   17  
         r:+0.82                       
  3 Cleveland, Alex  17 Zionsville Swim-    22.45      22.55   913   16  
         r:+0.83                       
  4 Engel, Lindsey   17 JCC Waves-CA        22.74      22.82   886   15  
         r:+0.74                       
  5 Schmidt, Kasey   16 Bolles School Sh    22.70      22.86   882   14  
         r:+0.72                       
  6 Moseley, Consta  15 Roadrunner Aquat    22.84      22.96   872   13  
         r:+0.73                       
  7 Ochitwa, Ann     16 Denver Swim Acad    22.74      22.98   869   12  
         r:+0.77                       
  8 McCullagh, Nora  16 SwimMAC Carolina    22.83      23.02   865   11  
         r:+0.83                       
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Ciesla, Marta    15 Pine Crest Swimm    22.99      22.77   891    9  
         r:+0.73                       
 10 Miller, Heidi    17 Grtr Pittsburgh-    22.88      22.82   886    7  
         r:+0.75                       
 11 Konopka, Katrin  16 Y-Spartaquatics-    22.92      22.84   884    6  
         r:+0.75                       
 12 Pitzer, Lauren   14 Lakeside Aquatic    22.89      22.89   879    5  
         r:+0.77                       
 13 Toris, Victoria  16 Scottsdale Aquat    22.88      22.90   878    4  
         r:+0.75                       
 14 Albertoli, Kait  17 San Clemente Aqu    22.95      22.92   876    3  
         r:+0.71                       
 15 Cooper, Caitlin  17 Dynamo Swim Club    23.01      23.04   863    2  
         r:+0.77                       
 16 Tomley, Temarie  17 Mercy Healthplex    22.91      23.23   844    1  
         r:+0.79    
 

Men's 50 Freestyle

Winner: Caeleb Dressel, Bolles School Sharks

 Event 8  Men 50 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 18.94  12/12/2013Caeleb Dressel, Bolles School Sh
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Dressel, Caeleb  17 Bolles School Sh    19.29      19.10   972   20  
         r:+0.67                       
  2 Powers, Paul     18 Splash Aquatic C    19.51      19.58   923   17  
         r:+0.62                       
  3 *Carter, Dylan   17 Una TROJ-CA         20.26      19.65   915   16  
         r:+0.70                       
  4 Hoffer, Ryan     15 Scottsdale Aquat    19.74      19.80   900   15  
         r:+0.80                       
  5 Ringgold, Brett  18 North Texas Nada    20.15      19.88   892   14  
         r:+0.79                       
  6 Jackson, Tate    16 Nitro Swimming-S    20.22      20.20   860   13  
         r:+0.73                       
  7 *Romany, Joshua  18 Azura Florida Aq    20.40      20.34   845   12  
         r:+0.66                       
  8 Powers, Ty       16 Splash Aquatic C    20.36      20.63   816   11  
         r:+0.73                       
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Anderson, Thoma  15 King Aquatic Clu    20.52      20.23   857    9  
         r:+0.63                       
 10 Kim, Edward      17 Bellevue Club Sw    20.64      20.30   849    7  
         r:+0.62                       
 11 Andrew, Michael  14 Indie Swimming-M    20.64      20.40   839    6  
         r:+0.72                       
 12 Sanders, Trista  17 Palm Harbor YMCA    20.41      20.43   836    5  
         r:+0.68                       
 13 Zdroik, Bradley  16 Somerset Valley-    20.57      20.54   825    4  
         r:+0.69                       
 14 Crabtree, Brand  18 Imp. Valley Dese    20.53      20.56   823    3  
         r:+0.73                       
 15 Stirling, Kenne  17 Life Time  Arizo    20.61      20.58   821    2  
         r:+0.78                       
 16 Beach, Justin    17 Denver Swim Acad    20.56      20.61   818    1  
         r:+0.72                       
 

Women's 400 Medley Relay

Winner: SwimMAC Carolina

Nora McCullagh, Maija Roses, Elsa Welshofer, Lauren Rhodes

 Event 9  Women 4x100 Yard Medley Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 3:40.15  12/06/2012Crow Canyon Country Club Shark, Crow Canyon
                          S Cooke, H Poppe, B Usinger, M White
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 SwimMAC Carolina-NC           3:39.14    3:38.17J        40  
     1) McCullagh, Nora 16            2) r:0.21 Roses, Maija 17       
     3) r:0.28 Welshofer, Elsa 17     4) r:0.12 Rhodes, Lauren 17     
    r:+0.66  26.21        54.39 (54.39)
        1:22.98 (28.59)   1:55.59 (1:01.20)
        2:20.31 (24.72)     2:48.75 (53.16)
        3:12.12 (23.37)     3:38.17 (49.42)
  2 SwimMAC Carolina-NC  'B'      3:42.17    3:40.68         34  
     1) Merritt, Heather 17           2) r:0.43 Casazza, Caitlin 17   
     3) r:0.10 Marsh, Alyssa 16       4) r:0.36 Merritt, Jessica 15   
    r:+0.66  26.80        55.07 (55.07)
        1:24.06 (28.99)   1:57.01 (1:01.94)
        2:21.99 (24.98)     2:50.55 (53.54)
        3:14.13 (23.58)     3:40.68 (50.13)
  3 Y-Spartaquatics-SC            3:42.49    3:41.21         32  
     1) Galyer, Alex 15               2) r:0.41 Faulconer, Savanna 15 
     3) r:0.38 Snover, Jessica 14     4) r:0.19 Konopka, Katrina 16   
    r:+0.61  26.78        55.04 (55.04)
        1:24.69 (29.65)   1:57.90 (1:02.86)
        2:22.98 (25.08)     2:51.92 (54.02)
        3:15.04 (23.12)     3:41.21 (49.29)
  4 Carmel Swim Club-IN           3:43.83    3:41.31         30  
     1) Adams, Claire 15              2) r:0.25 Kitchel, Taite 16     
     3) r:0.19 House, Hanna 18        4) r:0.18 Bilquist, Amy 16      
    r:+0.63  26.53        54.00 (54.00)
        1:10.24 (16.24)   1:58.25 (1:04.25)
        2:23.52 (25.27)     2:52.49 (54.24)
        3:15.64 (23.15)     3:41.31 (48.82)
  5 Palo Alto Stanfo-PC           3:43.07    3:42.06         28  
     1) Howe, Ally 18                 2) r:0.15 Katter, Heidi 16      
     3) r:-0.05 Delisle, Marieerre 17 4) r:0.31 Campbell, Jennifer 16 
    r:+0.64  26.33        54.34 (54.34)
        1:23.46 (29.12)   1:57.15 (1:02.81)
        2:22.02 (24.87)     2:51.21 (54.06)
        3:15.53 (24.32)     3:42.06 (50.85)
  6 King Aquatic Clu-PN           3:38.08    3:42.15         26  
     1) Vanderwel, Heidi 17           2) r:0.41 McCann, Carolyn 18    
     3) r:0.52 Phillips, Kyndal 17    4) r:0.12 Sutherland, Ashley 16 
    r:+0.71  26.25        54.42 (54.42)
        1:22.88 (28.46)   1:55.04 (1:00.62)
        2:20.89 (25.85)     2:51.02 (55.98)
        3:14.98 (23.96)     3:42.15 (51.13)
  7 Walnut Creek Aqu-PC           3:45.67    3:43.45         24  
     1) Garcia, Gianna 15             2) r:0.28 Poppe, Heidi 17       
     3) r:0.70 Usinger, Brittany 16   4) r:0.27 Schillinger, Maaire 16
    r:+0.55  26.78        55.89 (55.89)
        1:23.26 (27.37)     1:55.35 (59.46)
        2:20.83 (25.48)     2:50.56 (55.21)
        3:15.38 (24.82)     3:43.45 (52.89)
  8 Ozaukee Aquatics-WI           3:45.47    3:44.23         22  
     1) Haebig, Autumn 15             2) r:0.40 Senczyszyn, Samntha 16
     3) r:0.32 Drabot, Katherine 16   4) r:0.40 Fore, Skylar 14       
    r:+0.68  27.05        55.33 (55.33)
        1:24.07 (28.74)   1:57.94 (1:02.61)
        2:23.20 (25.26)     2:52.85 (54.91)
        3:17.47 (24.62)     3:44.23 (51.38)
  9 Canyons Aquatic-CA            3:45.35    3:44.27         18  
     1) Weitzeil, Abbigail 17         2) r:0.44 Popov, Nikol 14       
     3) r:0.26 Ranslem, Mikayla 16    4) r:0.15 Santoyo, Tamara 16    
    r:+0.67  27.04        55.16 (55.16)
        1:24.09 (28.93)   1:57.91 (1:02.75)
        2:22.96 (25.05)     2:53.34 (55.43)
        3:17.38 (24.04)     3:44.27 (50.93)
 10 Irvine Novaquati-CA           3:42.77    3:44.28         14  
     1) Mykkanen, Courtney 15         2) r:0.38 Popp, Meagan 16       
     3) r:0.58 Perri, Carly 15        4) r:0.29 Millard, Rebecca 18   
    r:+0.75  26.74        54.63 (54.63)
        1:24.11 (29.48)   1:58.19 (1:03.56)
        2:15.18 (16.99)     2:54.29 (56.10)
        3:18.27 (23.98)     3:44.28 (49.99)
 11 Bolles School Sh-FL           3:44.60    3:44.40         12  
     1) *Debever, Mckenna 17          2) r:0.41 Haila, Meghan 17      
     3) r:0.47 *Gvakharia Mgebasha 16 4) r:-0.03 Schmidt, Kasey 16    
    r:+0.62  27.39        56.28 (56.28)
        1:25.79 (29.51)   1:59.46 (1:03.18)
        2:24.74 (25.28)     2:54.36 (54.90)
        3:17.76 (23.40)     3:44.40 (50.04)
 12 Bolles School Sh-FL  'B'      3:47.34    3:44.44         10  
     1) Dressel, Sherridon 15         2) r:0.44 *Lapteva, Olga 16     
     3) r:0.35 *Hodgson, Jessica 18   4) r:0.32 Rasmus, Claire 17     
    r:+0.64  27.32        55.76 (55.76)
        1:25.40 (29.64)   1:59.29 (1:03.53)
        2:24.87 (25.58)     2:54.70 (55.41)
        3:18.28 (23.58)     3:44.44 (49.74)
 13 Lakeside Swim Te-KY           3:40.82    3:44.45          7  
     1) Sell, Sydney 16               2) r:0.08 Lohman, Kennedy 15    
     3) r:0.27 Forde, Brooke 14       4) r:-0.04 Stevens, Leah 17     
    r:+0.62  27.01        55.58 (55.58)
        1:24.10 (28.52)   1:56.31 (1:00.73)
        2:22.09 (25.78)     2:52.98 (56.67)
        3:17.61 (24.63)     3:44.45 (51.47)
 13 Missoula Aquatic-MT           3:48.77    3:44.45          7  
     1) Leach, Hannah 16              2) Darham, Mira 15              
     3) Zimmer, Kate 18               4) Schmidt, Andrea 16           
             26.25        53.66 (53.66)
        1:23.27 (29.61)   1:57.50 (1:03.84)
        2:22.79 (25.29)     2:52.75 (55.25)
        3:17.18 (24.43)     3:44.45 (51.70)
 15 Academy Bullets-IL            3:42.44    3:44.57          4  
     1) McGovern, Natalie 17          2) r:0.42 Preski, Alexis 16     
     3) r:0.51 Schneider, Mary 17     4) r:0.40 Braunecker, Avery 15  
    r:+0.62  27.35        56.23 (56.23)
        1:25.84 (29.61)   2:00.28 (1:04.05)
        2:25.05 (24.77)     2:53.97 (53.69)
        3:17.82 (23.85)     3:44.57 (50.60)
 16 Lake Country Swi-WI           3:44.31    3:44.76          2  
     1) Barta, Madeline 16            2) r:0.25 Adamski, Lindsay 16   
     3) r:0.22 Doty, Megan 15         4) r:0.37 Jacob, Kelly 15       
    r:+0.52  27.85        56.58 (56.58)
        1:25.86 (29.28)   1:58.80 (1:02.22)
        2:24.79 (25.99)     2:54.08 (55.28)
        3:18.08 (24.00)     3:44.76 (50.68)
 

Men's 400 Medley Relay

Winner: Bolles School

Josh Booth, Rio Kurihara, Javier Barrena, Caeleb Dressel

Rio Kurihara, Bolles School Sharks

 Event 10  Men 4x100 Yard Medley Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 3:14.92  12/08/2011Bolles School Sharks, Bolles School Sh
                          R Murphy, T D'Alessandro, J Schooling, C Dressel
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Bolles School Sh-FL           3:15.83    3:15.68         40  
     1) *Booth, Josh 17               2) r:0.50 *Kurihara, Rio 17     
     3) r:0.45 *Barrena, Javier 16    4) r:0.33 Dressel, Caeleb 17    
    r:+0.66  23.65        49.12 (49.12)
        1:15.21 (26.09)     1:44.72 (55.60)
        2:07.12 (22.40)     2:33.03 (48.31)
        2:52.89 (19.86)     3:15.68 (42.65)
  2 Tide-VA                       3:19.99    3:18.29         34  
     1) Dacruz, Nathaniel 17          2) r:0.30 Temple, Austin 17     
     3) r:0.51 Pierce, Harrison 17    4) r:0.26 Wilson, Mark 18       
    r:+0.53  24.20        50.07 (50.07)
        1:15.06 (24.99)     1:44.38 (54.31)
        2:06.32 (21.94)     2:32.20 (47.82)
        2:54.10 (21.90)     3:18.29 (46.09)
  3 Palo Alto Stanfo-PC           3:20.96    3:18.74         32  
     1) Molinari, Joe 16              2) r:0.40 Kmak, Joseph 17       
     3) r:0.18 Liang, Andrew 17       4) r:0.15 Ogren, Curtis 17      
    r:+0.66  24.69        50.48 (50.48)
        1:15.92 (25.44)     1:45.13 (54.65)
        2:07.02 (21.89)     2:32.31 (47.18)
        2:54.41 (22.10)     3:18.74 (46.43)
  4 Nitro Swimming-ST             3:20.31    3:20.04         30  
     1) Grieshop, Sean 15             2) r:0.28 Thomas, Zachary 17    
     3) r:0.35 Tenney, Mason 16       4) r:0.17 Jackson, Tate 16      
    r:+0.66  24.81        50.46 (50.46)
        1:16.88 (26.42)     1:47.27 (56.81)
        2:09.61 (22.34)     2:35.56 (48.29)
        2:56.63 (21.07)     3:20.04 (44.48)
  5 Dynamo Swim Club-GA           3:20.03    3:20.44         28  
     1) Litherland, Jay 18            2) r:0.46 Bentz, Gunnar 17      
     3) r:0.30 Litherland, Mick 18    4) r:0.15 Auerbach, Knox 16     
    r:+0.62  23.77        49.22 (49.22)
        1:15.87 (26.65)     1:45.18 (55.96)
        2:07.89 (22.71)     2:34.36 (49.18)
        2:56.01 (21.65)     3:20.44 (46.08)
  6 King Aquatic Clu-PN           3:19.47    3:20.57         26  
     1) Anderson, Thomas 15           2) r:0.27 Thach, Tommy 17       
     3) r:0.26 Oh, Mathias 17         4) r:0.51 Kolyvek, Koppany 16   
    r:+0.57  23.01        47.81 (47.81)
        1:14.91 (27.10)     1:45.74 (57.93)
        2:07.70 (21.96)     2:33.39 (47.65)
        2:55.97 (22.58)     3:20.57 (47.18)
  7 Upper Dublin Aqu-MA           3:28.38    3:20.58         24  
     1) Thomas, Michael 16            2) Amdor, Wyatt 16              
     3) Jensen, Michael 16            4) Devlin, Christopher 17       
             23.70        48.87 (48.87)
        1:14.96 (26.09)     1:45.51 (56.64)
        2:08.05 (22.54)     2:34.36 (48.85)
        2:56.42 (22.06)     3:20.58 (46.22)
  8 Stingrays-GA                  3:26.91    3:22.38         22  
     1) Keaveney, Mark 18             2) Hendrickson, Benjamin 17     
     3) Burwick, Nathon 18            4) Harper, Tyler 16             
             25.01        50.91 (50.91)
        1:17.53 (26.62)     1:47.68 (56.77)
        2:10.77 (23.09)     2:37.52 (49.84)
        2:58.34 (20.82)     3:22.38 (44.86)
  9 Scottsdale Aquat-AZ           3:20.55    3:22.70         18  
     1) Hoffer, Ryan 15               2) r:0.23 *Bello, Pavel 18      
     3) r:0.23 Starkweather, Jseph 17 4) r:0.42 Magana, Nicholas 17   
    r:+0.64  23.51        48.74 (48.74)
        1:16.29 (27.55)     1:47.97 (59.23)
        2:10.73 (22.76)     2:38.33 (50.36)
        2:59.62 (21.29)     3:22.70 (44.37)
 10 Davis Aquadarts-SN            3:22.77    3:22.89         13  
     1) Mullis, William 17            2) r:0.35 Pun, Jonathan 17      
     3) r:0.36 Whittle, Matthew 17    4) r:0.17 Hickman, Riley 16     
    r:+0.63  25.05        52.06 (52.06)
        1:18.04 (25.98)     1:48.53 (56.47)
        2:11.46 (22.93)     2:37.74 (49.21)
        2:59.26 (21.52)     3:22.89 (45.15)
 10 NOVA of Virginia-VA           3:22.56    3:22.89         13  
     1) O'Brien, Wade 16              2) r:0.33 Edwards, Justin 17    
     3) r:0.38 Schubert, Frederick 16 4) r:0.30 Haas, Francis 16      
    r:+0.58  24.82        51.52 (51.52)
        1:18.48 (26.96)     1:48.40 (56.88)
        2:11.30 (22.90)     2:37.63 (49.23)
        2:59.08 (21.45)     3:22.89 (45.26)
 12 Bolles School Sh-FL  'B'      3:20.89    3:22.96         10  
     1) *Song An, Andy 15             2) r:0.16 Daugherty, James 15   
     3) r:0.22 McKinney, William 17   4) r:0.32 Georgiadis, Peter 17  
    r:+0.64  24.36        50.71 (50.71)
        1:17.22 (26.51)     1:47.31 (56.60)
        2:10.28 (22.97)     2:36.55 (49.24)
        2:58.34 (21.79)     3:22.96 (46.41)
 13 Santa Clara Swim-PC           3:25.04    3:23.12          8  
     1) Burns, Aidan 16               2) r:0.40 Tanizaki-Hudsonerek 18
     3) r:0.29 Burrill, Cooper 16     4) r:0.51 Kou, Timothy 17       
    r:+0.59  23.90        49.10 (49.10)
        1:16.26 (27.16)     1:47.31 (58.21)
        2:10.35 (23.04)     2:37.08 (49.77)
        2:59.15 (22.07)     3:23.12 (46.04)
 14 Tennessee Aquati-SE           3:28.44    3:23.41          6  
     1) Arthur, William 16            2) Long, Bryar 16               
     3) Higgins, Walker 16            4) Myhre, John 18               
             24.67        51.20 (51.20)
        1:17.98 (26.78)     1:48.06 (56.86)
        2:10.88 (22.82)     2:38.05 (49.99)
        2:59.41 (21.36)     3:23.41 (45.36)
 15 Palo Alto Stanfo-PC  'B'      3:59.61L   3:23.83          4  
     1) Babinet, Jeremy 16            2) Panchak, Jonathan 17         
     3) Matsuda, Daichi 15            4) Gwo, Albert 15               
             24.92        50.72 (50.72)
        1:16.71 (25.99)     1:46.58 (55.86)
        2:09.91 (23.33)     2:37.27 (50.69)
        2:59.37 (22.10)     3:23.83 (46.56)
 16 YMCA of the Tria-NC           3:23.24    3:24.06          2  
     1) Hollinshead, Henry 15         2) r:0.43 Ellington, Colin 17   
     3) r:0.16 Maslowski, Seth 16     4) r:0.41 Franz, Noah 17        
    r:+0.63  24.99        50.96 (50.96)
        1:16.81 (25.85)     1:46.80 (55.84)
        2:10.16 (23.36)     2:37.86 (51.06)
        2:59.66 (21.80)     3:24.06 (46.20)
 
Friday Finals  

Women's 200 Medley Relay

Winner: SwimMAC Carolina

Kathleen Baker, Maija Roses, Alyssa Marsh, Lauren Rhodes

 Event 11  Women 4x50 Yard Medley Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:40.82  12/07/2012SwimMAC Carolina, SwimMAC Carolina
                          K Baker, C Casazza, E Welshofer, N McCullagh
    Team                          Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 SwimMAC Carolina-NC           1:41.84    1:39.27J        40  
     1) Baker, Kathleen 16            2) Roses, Maija 17              
     3) Marsh, Alyssa 16              4) Rhodes, Lauren 17            
                 24.42        52.50 (28.08)
        1:16.43 (23.93)     1:39.27 (22.84)
  2 Academy Bullets-IL            1:41.87    1:40.73J        34  
     1) McGovern, Natalie 17          2) Preski, Alexis 16            
     3) Schneider, Mary 17            4) Braunecker, Avery 15         
                 26.05        54.93 (28.88)
        1:18.25 (23.32)     1:40.73 (22.48)
  3 SwimMAC Carolina-NC  'B'      1:41.39    1:40.78J        32  
     1) Merritt, Heather 17           2) Casazza, Caitlin 17          
     3) Welshofer, Elsa 17            4) Merritt, Jessica 15          
                 25.70        54.08 (28.38)
        1:18.18 (24.10)     1:40.78 (22.60)
  4 King Aquatic Clu-PN           1:42.00    1:41.23         30  
     1) Vanderwel, Heidi 17           2) McCann, Carolyn 18           
     3) Ramey, Kenna 17               4) Ginnis, Morgan 17            
                 25.34        36.10 (10.76)
        1:18.54 (42.44)     1:41.23 (22.69)
  5 Canyons Aquatic-CA            1:41.89    1:41.24         28  
     1) Fiscella, Sophia 17           2) Popov, Nikol 14              
     3) Santoyo, Tamara 16            4) Weitzeil, Abbigail 17        
                 26.75        55.08 (28.33)
        1:19.78 (24.70)     1:41.24 (21.46)
  6 Carmel Swim Club-IN           1:42.32    1:41.35         26  
     1) Adams, Claire 15              2) Clarke, Alexandra 17         
     3) Burchill, Veronica 16         4) Bilquist, Amy 16             
                 25.83        55.30 (29.47)
        1:19.17 (23.87)     1:41.35 (22.18)
  7 Palo Alto Stanfo-PC           1:41.55    1:41.45         24  
     1) Howe, Ally 18                 2) Kaunitz, Sarah 17            
     3) Katter, Heidi 16              4) Reid, Carly 17               
                 24.76        54.00 (29.24)
        1:18.30 (24.30)     1:41.45 (23.15)
  8 Dynamo Swim Club-GA           1:42.01    1:42.06         22  
     1) Stewart, Kylie 17             2) Christy, Katie 17            
     3) Cooper, Caitlin 17            4) Cook, Kathleen 17            
                 25.06        54.03 (28.97)
        1:18.63 (24.60)     1:42.06 (23.43)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Missoula Aquatic-MT           1:42.92    1:42.15         18  
     1) Leach, Hannah 16              2) Darham, Mira 15              
     3) Zimmer, Kate 18               4) Schmidt, Andrea 16           
                 24.77        54.12 (29.35)
        1:18.57 (24.45)     1:42.15 (23.58)
 10 Newburgh Sea Cre-IN           1:43.61    1:42.55         14  
     1) Malach, Katherine 17          2) King, Lillia 16              
     3) Jensen, Christine 17          4) Treski, Olivia 16            
                 27.23        54.33 (27.10)
        1:18.82 (24.49)     1:42.55 (23.73)
 11 Walnut Creek Aqu-PC           1:43.13    1:42.63         12  
     1) Garcia, Gianna 15             2) Poppe, Heidi 17              
     3) Usinger, Brittany 16          4) Schillinger, Marie-Claire 16 
                 26.06        53.52 (27.46)
        1:18.36 (24.84)     1:42.63 (24.27)
 12 Bolles School Sh-FL           1:42.45    1:42.69         10  
     1) Dressel, Sherridon 15         2) Haila, Meghan 17             
     3) *Gvakharia Mgebrishvi, Natash 4) Schmidt, Kasey 16            
                 26.13        55.34 (29.21)
        1:20.30 (24.96)     1:42.69 (22.39)
 13 Carmel Swim Club-IN  'B'      1:43.07    1:42.99          8  
     1) Burchill, Samantha 14         2) Kitchel, Taite 16            
     3) House, Hanna 18               4) Hayden, Rachel 18            
                 25.93        55.61 (29.68)
        1:20.33 (24.72)     1:42.99 (22.66)
 14 Y-Spartaquatics-SC            1:43.59    1:43.12          6  
     1) Galyer, Alex 15               2) Faulconer, Savanna 15        
     3) Snover, Jessica 14            4) Konopka, Katrina 16          
                 26.08        55.55 (29.47)
        1:20.59 (25.04)     1:43.12 (22.53)
 15 Marin Pirates-PC              1:43.97    1:44.46          4  
     1) Raukar, Cali 15               2) Morris, Halle 14             
     3) Campbell, Megan 17            4) Salesky, Madeleine 16        
                 26.03        55.30 (29.27)
        1:21.35 (26.05)     1:44.46 (23.11)
 

Men's 200 Medley Relay

Winner: Bolles School Sharks

Josh Booth, Rio Kurihare, Caeleb Dressel, William McKinney

 

 

 Event 12  Men 4x50 Yard Medley Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:27.77  12/09/2011Bolles School Sharks, Bolles School Sh
                          R Murphy, T D'Alessandro, J Schooling, C Dressel
    Team                          Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                                === A - Final ===                                 
 
  1 Bolles School Sh-FL           1:29.98    1:29.64         40  
     1) *Booth, Josh 17               2) *Kurihara, Rio 17            
     3) Dressel, Caeleb 17            4) McKinney, William 17         
                 22.82        48.81 (25.99)
        1:09.16 (20.35)     1:29.64 (20.48)
  2 Palo Alto Stanfo-PC           1:29.97    1:29.71         34  
     1) Molinari, Joe 16              2) Ogren, Curtis 17             
     3) Liang, Andrew 17              4) Gwo, Albert 15               
                 23.65        48.69 (25.04)
        1:09.51 (20.82)     1:29.71 (20.20)
  3 Scottsdale Aquat-AZ           1:31.60    1:30.15         32  
     1) Hoffer, Ryan 15               2) Blake, Jack 15               
     3) Starkweather, Joseph 17       4) Magana, Nicholas 17          
                 22.29        48.27 (25.98)
        1:10.51 (22.24)     1:30.15 (19.64)
  4 Tide-VA                       1:31.67    1:31.01         30  
     1) Dacruz, Nathaniel 17          2) Temple, Austin 17            
     3) Pierce, Harrison 17           4) Wilson, Mark 18              
                 24.16        48.50 (24.34)
        1:10.13 (21.63)     1:31.01 (20.88)
  5 Upper Dublin Aqu-MA           1:32.46    1:31.64         28  
     1) Thomas, Michael 16            2) Amdor, Wyatt 16              
     3) Jensen, Michael 16            4) Boratto, Alessandro 14       
                 22.52        48.13 (25.61)
        1:10.14 (22.01)     1:31.64 (21.50)
  6 King Aquatic Clu-PN           1:32.61    1:32.23         25  
     1) Montemayor, Carlos 17         2) Thach, Tommy 17              
     3) Oh, Mathias 17                4) Anderson, Thomas 15          
                 23.77        50.66 (26.89)
        1:12.05 (21.39)     1:32.23 (20.18)
  6 Dynamo Swim Club-GA           1:32.18    1:32.23         25  
     1) Litherland, Jay 18            2) Bentz, Gunnar 17             
     3) Litherland, Mick 18           4) Auerbach, Knox 16            
                 23.04        48.87 (25.83)
        1:11.56 (22.69)     1:32.23 (20.67)
  8 Bolles School Sh-FL  'B'      1:32.54    1:32.82         22  
     1) *Song An, Andy 15             2) Daugherty, James 15          
     3) *Barrena, Javier 16           4) Pace, Arthur 18              
                 23.71        49.69 (25.98)
        1:12.07 (22.38)     1:32.82 (20.75)
 
                                === B - Final ===                                 
 
  9 Palm Harbor YMCA-FL           1:33.17    1:31.86         18  
     1) Sanders, Tristan 17           2) Hoce, Kristopher 17          
     3) Barragan, Manuel 17           4) Vanhuyssteen, Shaun 18       
                 22.22        48.65 (26.43)
        1:10.98 (22.33)     1:31.86 (20.88)
 10 Stingrays-GA                  1:33.50    1:31.98         14  
     1) Keaveney, Mark 18             2) Hendrickson, Benjamin 17     
     3) Burwick, Nathon 18            4) Harper, Tyler 16             
                 23.28        49.03 (25.75)
        1:11.93 (22.90)     1:31.98 (20.05)
 11 Redlands Swim Te-CA           1:33.84    1:32.31         12  
     1) Gornay, Kyle 17               2) Ocasio-Pare, Tyler 15        
     3) Duenas, Fernando 16           4) Coan, Kyle 18                
                 22.34        49.36 (27.02)
        1:12.27 (22.91)     1:32.31 (20.04)
 12 Nitro Swimming-ST             1:33.31    1:33.07         10  
     1) Whiteman, Augustus 16         2) Thomas, Zachary 17           
     3) Tenney, Mason 16              4) Jackson, Tate 16             
                 24.35        50.84 (26.49)
        1:13.18 (22.34)     1:33.07 (19.89)
 13 Walnut Creek Aqu-PC           1:33.65    1:33.45          8  
     1) Sharma, Arjun 17              2) Poppe, Carl 15               
     3) Watson, Grant 15              4) Horner, Matthew 17           
                 23.93        50.28 (26.35)
        1:12.91 (22.63)     1:33.45 (20.54)
 14 Tennessee Aquati-SE           1:33.52    1:33.59          6  
     1) Arthur, William 16            2) Long, Bryar 16               
     3) Higgins, Walker 16            4) Myhre, John 18               
                 23.85        50.33 (26.48)
        1:12.89 (22.56)     1:33.59 (20.70)
 15 SwimMAC Carolina-NC           1:33.62    1:33.73          4  
     1) Simpson, Garrett 17           2) Toney, Austin 18             
     3) Eudy, Jackson 16              4) Weaver, Graham 16            
                 23.62        50.15 (26.53)
        1:13.03 (22.88)     1:33.73 (20.70)
 16 Dynamo Swim Club-GA  'B'      1:33.41    1:34.53          2  
     1) Cusick, Patrick 17            2) Orr, Basil 18                
     3) Taylor, Michael 14            4) Litherland, Kevin 18         
                 23.45        50.12 (26.67)
        1:13.02 (22.90)     1:34.53 (21.51)
 
 

Women's 400 Individual Medley

Winner: Ella Eastin, SOCAL Aquatics

 Event 13  Women 400 Yard IM
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 4:09.66  12/10/2010Tanja Kylliainen, Loyola Blakefiel
  SC Jrs Meet: J 4:09.66  12/07/2012Ella Eastin, Una SCAL-CA
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Eastin, Ella     16 SOCAL Aquatics A  4:13.48    4:05.25J  975   20  
                 26.53        56.49 (29.96)
        1:28.06 (31.57)     1:58.47 (30.41)
        2:33.57 (35.10)     3:08.79 (35.22)
        3:37.26 (28.47)     4:05.25 (27.99)
  2 Kingsley, Megan  17 Mount Pleasant S  4:15.09    4:10.90   920   17  
                 26.34        56.18 (29.84)
        1:27.31 (31.13)     1:58.26 (30.95)
        2:34.54 (36.28)     3:11.36 (36.82)
        3:41.27 (29.91)     4:10.90 (29.63)
  3 Drabot, Katheri  16 Ozaukee Aquatics  4:16.21    4:11.85   911   16  
                 27.15        57.90 (30.75)
        1:29.35 (31.45)     2:00.98 (31.63)
        2:37.49 (36.51)     3:14.49 (37.00)
        3:43.86 (29.37)     4:11.85 (27.99)
  4 Moore, Hannah    17 Triangle Aquatic  4:15.55    4:12.40   906   15  
                 27.19        58.01 (30.82)
        1:29.20 (31.19)     1:59.48 (30.28)
        2:37.50 (38.02)     3:15.88 (38.38)
        3:44.84 (28.96)     4:12.40 (27.56)
  5 Faulconer, Sava  15 Y-Spartaquatics-  4:15.86    4:14.85   883   14  
                 27.36        58.32 (30.96)
        1:31.55 (33.23)     2:04.50 (32.95)
        2:39.62 (35.12)     3:15.50 (35.88)
        3:45.58 (30.08)     4:14.85 (29.27)
  6 Myers, Madeline  17 Jeffco Hurricane  4:17.91    4:15.00   882   13  
                 27.51        58.77 (31.26)
        1:32.22 (33.45)     2:04.70 (32.48)
        2:40.61 (35.91)     3:16.74 (36.13)
        3:46.55 (29.81)     4:15.00 (28.45)
  7 Emery, Nicole    18 SwimMAC Carolina  4:17.17    4:17.28   860   12  
                 27.64        59.08 (31.44)
        1:31.35 (32.27)     2:02.65 (31.30)
        2:40.48 (37.83)     3:18.21 (37.73)
        3:48.08 (29.87)     4:17.28 (29.20)
 -- Rowley, Haley    16 DU Hilltoppers-C  4:17.75         DQ        
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Stevens, Leah    17 Lakeside Swim Te  4:18.16    4:13.77   893    9  
                 27.15        58.57 (31.42)
        1:32.02 (33.45)     2:03.93 (31.91)
        2:40.01 (36.08)     3:16.50 (36.49)
        3:45.52 (29.02)     4:13.77 (28.25)
 10 Williams, Kimbe  16 Bellevue Club Sw  4:17.95    4:16.03   872    7  
                 27.10        58.20 (31.10)
        1:30.98 (32.78)     2:03.30 (32.32)
        2:39.66 (36.36)     3:16.71 (37.05)
        3:46.81 (30.10)     4:16.03 (29.22)
 11 Mykkanen, Court  15 Irvine Novaquati  4:19.13    4:17.31   860    6  
                 27.79        59.78 (31.99)
        1:30.95 (31.17)     2:02.05 (31.10)
        2:40.60 (38.55)     3:18.82 (38.22)
        3:48.61 (29.79)     4:17.31 (28.70)
 12 Barney, Regan    14 Una ASC-ST        4:19.24    4:17.78   856    5  
                 27.58        59.71 (32.13)
        1:30.92 (31.21)     2:02.10 (31.18)
        2:40.12 (38.02)     3:18.23 (38.11)
        3:48.33 (30.10)     4:17.78 (29.45)
 13 Preski, Alexis   16 Academy Bullets-  4:18.19    4:18.24   851    4  
                 27.84        59.46 (31.62)
        1:32.69 (33.23)     2:05.49 (32.80)
        2:41.95 (36.46)     3:18.85 (36.90)
        3:49.04 (30.19)     4:18.24 (29.20)
 14 Nero, Bailey     16 Fort Collins Are  4:19.72    4:20.63   829    3  
                 27.52        59.20 (31.68)
        1:31.66 (32.46)     2:04.06 (32.40)
        2:43.41 (39.35)     3:20.83 (37.42)
        3:51.20 (30.37)     4:20.63 (29.43)
 15 Bradford-Feldma  16 Saint Andrew's S  4:19.92    4:21.49   821    2  
                 27.74      1:00.90 (33.16)
        1:33.73 (32.83)     2:07.11 (33.38)
        2:44.35 (37.24)     3:21.72 (37.37)
        3:51.91 (30.19)     4:21.49 (29.58)
 16 Dilsaver, Danni  15 Greater Nebraska  4:18.56    4:22.89   808    1  
                 28.35      1:00.08 (31.73)
        1:34.26 (34.18)     2:07.20 (32.94)
        2:44.22 (37.02)     3:21.71 (37.49)
        3:52.66 (30.95)     4:22.89 (30.23)

 

Men's 400 Individual Medley

Winner: Curtis Ogren, Palo Alto Stanford

 Event 14  Men 400 Yard IM
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 3:44.87  12/07/2012Curtis Ogren, Palo Alto Stanfo
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Ogren, Curtis    17 Palo Alto Stanfo  3:51.90    3:44.26J  949   20  
                 24.21        52.03 (27.82)
        1:20.31 (28.28)     1:47.86 (27.55)
        2:19.03 (31.17)     2:50.72 (31.69)
        3:17.66 (26.94)     3:44.26 (26.60)
  2 Litherland, Jay  18 Dynamo Swim Club  3:52.23    3:45.20   939   17  
                 25.03        53.29 (28.26)
        1:21.47 (28.18)     1:49.27 (27.80)
        2:22.04 (32.77)     2:54.98 (32.94)
        3:20.69 (25.71)     3:45.20 (24.51)
  3 McHugh, Robert   18 Baylor Swim Club  3:49.83    3:47.08   918   16  
                 24.25        51.72 (27.47)
        1:20.27 (28.55)     1:48.21 (27.94)
        2:21.15 (32.94)     2:54.54 (33.39)
        3:21.25 (26.71)     3:47.08 (25.83)
  4 Roberts, Jonath  18 North Texas Nada  3:52.28    3:50.80   878   15  
                 24.18        52.21 (28.03)
        1:20.65 (28.44)     1:48.87 (28.22)
        2:24.34 (35.47)     2:59.35 (35.01)
        3:25.75 (26.40)     3:50.80 (25.05)
  5 Turner, Brock    18 Dayton Raiders-O  3:50.74    3:51.61   869   14  
                 24.58        52.70 (28.12)
        1:21.73 (29.03)     1:50.36 (28.63)
        2:23.80 (33.44)     2:58.32 (34.52)
        3:25.70 (27.38)     3:51.61 (25.91)
  6 Poon, Brian      16 Phoenix Swimming  3:53.77    3:51.83   866   13  
                 24.15        51.75 (27.60)
        1:21.70 (29.95)     1:51.15 (29.45)
        2:24.96 (33.81)     2:59.13 (34.17)
        3:26.11 (26.98)     3:51.83 (25.72)
  7 Litherland, Kev  18 Dynamo Swim Club  3:53.48    3:53.11   853   12  
                 25.08        53.91 (28.83)
        1:22.86 (28.95)     1:51.68 (28.82)
        2:25.99 (34.31)     3:01.12 (35.13)
        3:27.78 (26.66)     3:53.11 (25.33)
  8 Bentz, Gunnar    17 Dynamo Swim Club  3:53.64    3:54.64   837   11  
                 24.19        52.50 (28.31)
        1:23.59 (31.09)     1:53.34 (29.75)
        2:26.97 (33.63)     3:01.13 (34.16)
        3:28.15 (27.02)     3:54.64 (26.49)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Van Overdam, Au  18 Cypress Fairbank  3:54.63    3:50.20   884    9  
                 25.01        53.17 (28.16)
        1:22.37 (29.20)     1:51.22 (28.85)
        2:24.09 (32.87)     2:57.39 (33.30)
        3:24.12 (26.73)     3:50.20 (26.08)
 10 Thomas, Michael  16 Upper Dublin Aqu  3:53.95    3:52.31   861    7  
                 24.23        52.08 (27.85)
        1:21.11 (29.03)     1:49.80 (28.69)
        2:24.45 (34.65)     2:59.45 (35.00)
        3:26.45 (27.00)     3:52.31 (25.86)
 11 Balogh, Brennan  16 Lincoln Select S  3:55.11    3:52.70   857    6  
                 24.10        52.26 (28.16)
        1:21.33 (29.07)     1:49.84 (28.51)
        2:23.79 (33.95)     2:58.52 (34.73)
        3:26.11 (27.59)     3:52.70 (26.59)
 12 Bekemeyer, Matt  17 SwimAtlanta-GA    3:55.43    3:53.23   852    5  
                 25.15        54.04 (28.89)
        1:23.52 (29.48)     1:51.58 (28.06)
        2:25.38 (33.80)     2:59.69 (34.31)
        3:27.49 (27.80)     3:53.23 (25.74)
 13 Kananowicz, Bry  17 Coeur D'alene Ar  3:54.43    3:53.51   849    4  
                 24.07        52.35 (28.28)
        1:22.14 (29.79)     1:51.64 (29.50)
        2:23.83 (32.19)     2:58.58 (34.75)
        3:26.71 (28.13)     3:53.51 (26.80)
 14 Grieshop, Sean   15 Nitro Swimming-S  3:54.51    3:54.27   840    3  
                 24.81        53.28 (28.47)
        1:23.03 (29.75)     1:51.51 (28.48)
        2:26.13 (34.62)     3:00.62 (34.49)
        3:27.95 (27.33)     3:54.27 (26.32)
 15 Nelson, Wade     17 Golden West Swim  3:55.59    3:55.71   825    2  
                 25.13        53.66 (28.53)
        1:24.36 (30.70)     1:54.64 (30.28)
        2:27.90 (33.26)     3:00.94 (33.04)
        3:29.03 (28.09)     3:55.71 (26.68)
 16 McArthur, Justi  16 Lakewood Aquatic  3:55.55    3:58.88   792    1  
                 24.58        53.48 (28.90)
        1:23.99 (30.51)     1:53.35 (29.36)
        2:27.99 (34.64)     3:02.72 (34.73)
        3:31.33 (28.61)     3:58.88 (27.55)
 
 

Women's 100 Butterfly

Winner: Danielle Nack, Mantas Swim Club

 Event 15  Women 100 Yard Butterfly
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 52.93  12/09/2011Kelly Naze, DU Hilltoppers
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Nack, Danielle   17 Mantas Swim Club    53.47      52.44J  946   20  
                 24.13        52.44 (28.31)
  2 Wright, Madison  16 Kingfish Aquatic    53.99      53.14   917   17  
                 24.99        53.14 (28.15)
  3 Engel, Lindsey   17 JCC Waves-CA        53.65      53.16   916   16  
                 24.76        53.16 (28.40)
  4 Welshofer, Elsa  17 SwimMAC Carolina    53.55      53.43   905   15  
                 25.11        53.43 (28.32)
  5 Tucker, Miranda  16 Livonia Communit    53.95      53.61   897   13.5
                 25.35        53.61 (28.26)
  5 Grover, Kaitlin  17 SwimAtlanta-GA      53.49      53.61   897   13.5
                 25.27        53.61 (28.34)
  7 Casazza, Caitli  17 SwimMAC Carolina    53.66      53.75   891   12  
                 25.18        53.75 (28.57)
  8 Kingsley, Megan  17 Mount Pleasant S    53.69      53.96   883   11  
                 25.57        53.96 (28.39)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Garcia, Taylor   16 Byron Center Daw    54.31      53.69   894    9  
                 24.90        53.69 (28.79)
 10 Reis, Isabel     17 Seacoast Swimmin    54.36      53.72   893    7  
                 25.10        53.72 (28.62)
 11 Konopka, Katrin  16 Y-Spartaquatics-    54.16      54.18   874    6  
                 25.11        54.18 (29.07)
 12 Marsh, Alyssa    16 SwimMAC Carolina    54.25      54.25   871    5  
                 25.17        54.25 (29.08)
 13 Snover, Jessica  14 Y-Spartaquatics-    54.23      54.52   860    3.5
                 25.48        54.52 (29.04)
 13 Schneider, Mary  17 Academy Bullets-    54.38      54.52   860    3.5
                 25.29        54.52 (29.23)
 15 Oglesby, Grace   15 Cardinal Aquatic    54.38      54.69   853    2  
                 25.72        54.69 (28.97)
 16 Malone, Aja      17 SwimAtlanta-GA      54.38      54.71   852    1  
                 25.77        54.71 (28.94)

 

Men's 100 Butterfly

Winner: Kyle Gornay, Redlands Swim Team

 Event 16  Men 100 Yard Butterfly
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 46.70  12/07/2012Joseph Schooling, Bolles School Sh
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Gornay, Kyle     17 Redlands Swim Te    48.33      47.01   925   20  
                 21.42        47.01 (25.59)
  2 Andrew, Michael  14 Indie Swimming-M    48.40      47.47   902   17  
                 22.12        47.47 (25.35)
  3 Dudzinski, Ryan  17 Upper St Clair S    48.53      47.52   899   16  
                 22.15        47.52 (25.37)
  4 Liang, Andrew    17 Palo Alto Stanfo    48.21      47.63   894   15  
                 22.57        47.63 (25.06)
  5 Hoffer, Ryan     15 Scottsdale Aquat    48.57      47.70   890   14  
                 22.22        47.70 (25.48)
  6 Jensen, Michael  16 Upper Dublin Aqu    48.68      48.24   863   13  
                 22.41        48.24 (25.83)
  7 *Barrena, Javie  16 Bolles School Sh    48.62      48.67   842   12  
                 23.28        48.67 (25.39)
  8 Powers, Paul     18 Splash Aquatic C    48.60      48.74   839   11  
                 22.52        48.74 (26.22)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Ringgold, Brett  18 North Texas Nada    48.81      48.30   860    8  
                 22.71        48.30 (25.59)
  9 Buerger, Zachar  17 Allegheny North-    48.74      48.30   860    8  
                 22.98        48.30 (25.32)
 11 *Martinez, Luis  18 Azura Florida Aq    48.73      48.31   860    6  
                 22.82        48.31 (25.49)
 12 Oh, Mathias      17 King Aquatic Clu    48.87      48.49   851    5  
                 22.60        48.49 (25.89)
 13 Osborn, Jj       18 Phoenix Swim Clu    48.95      48.77   837    4  
                 22.62        48.77 (26.15)
 14 Finnerty, Ian    17 Counsilman Cente    49.16      48.99   826    3  
                 22.99        48.99 (26.00)
 15 Olmsted, Wesley  17 High Tide Aquati    48.83      49.11   820    2  
                 23.19        49.11 (25.92)
 16 Pierce, Harriso  17 Tide-VA             48.92      49.17   817    1  
                 22.93        49.17 (26.24)
 
 

Women's 200 Freestyle

Winner: Katherine Drabot, Ozaukee Aquatics

 Event 17  Women 200 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:45.37  12/09/2011Lindsey McKnight, Saint Andrew's S
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Drabot, Katheri  16 Ozaukee Aquatics  1:46.72    1:45.49   934   20  
                 24.98        51.78 (26.80)
        1:18.69 (26.91)     1:45.49 (26.80)
  2 Adams, Claire    15 Carmel Swim Club  1:46.62    1:45.55   932   17  
                 24.58        51.17 (26.59)
        1:18.26 (27.09)     1:45.55 (27.29)
  3 Madden, Paige    15 City of Mobile S  1:46.59    1:46.05   918   16  
                 25.59        52.78 (27.19)
        1:19.56 (26.78)     1:46.05 (26.49)
  4 Falconer, Erin   16 Patriot Aquatic-  1:46.80    1:46.40   908   15  
                 24.58        51.65 (27.07)
        1:19.15 (27.50)     1:46.40 (27.25)
  5 Raab, Meaghan    17 Hershey Aquatic-  1:47.23    1:47.38   881   14  
                 24.90        51.65 (26.75)
        1:19.38 (27.73)     1:47.38 (28.00)
  6 McCullagh, Nora  16 SwimMAC Carolina  1:46.94    1:47.99   864   13  
                 24.90        51.63 (26.73)
        1:19.35 (27.72)     1:47.99 (28.64)
  7 Williams, Cecil  17 Area Tallahassee  1:47.01    1:48.12   860   12  
                 25.42        52.67 (27.25)
        1:20.15 (27.48)     1:48.12 (27.97)
  8 Eddy, Eryn       17 Loveland Swim Cl  1:46.81    1:48.14   860   11  
                 25.17        52.56 (27.39)
        1:20.37 (27.81)     1:48.14 (27.77)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Smiddy, Clara    17 AquaKids Sharks-  1:48.20    1:46.33   910    9  
                 24.83        51.63 (26.80)
        1:18.79 (27.16)     1:46.33 (27.54)
 10 Albertoli, Kait  17 San Clemente Aqu  1:47.75    1:47.72   871    7  
                 24.53        51.90 (27.37)
        1:19.64 (27.74)     1:47.72 (28.08)
 11 Rhodes, Lauren   17 SwimMAC Carolina  1:48.44    1:48.24   857    6  
                 25.36        52.73 (27.37)
        1:20.65 (27.92)     1:48.24 (27.59)
 12 Miller, Heidi    17 Grtr Pittsburgh-  1:47.81    1:48.98   837    5  
                 24.87        52.31 (27.44)
        1:20.91 (28.60)     1:48.98 (28.07)
 13 Stout, Jordan    16 Rockwood Swim Cl  1:47.51    1:49.06   835    4  
                 24.61        52.02 (27.41)
        1:20.78 (28.76)     1:49.06 (28.28)
 14 Postoll, Rebecc  16 SwimMAC Carolina  1:48.79    1:49.66   819    3  
                 25.52        52.60 (27.08)
        1:20.84 (28.24)     1:49.66 (28.82)
 15 Stewart, Kylie   17 Dynamo Swim Club  1:47.51    1:49.73   817    2  
                 24.64        52.18 (27.54)
        1:21.08 (28.90)     1:49.73 (28.65)
 16 Hashbarger, Sam  18 Metroplex Aquati  1:48.90    1:49.74   817    1  
                 25.94        53.67 (27.73)
        1:21.80 (28.13)     1:49.74 (27.94)

 

Men's 200 Freestyle

Winner: Dylan Carter, Trojan Swim Club

 Event 18  Men 200 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:34.47  12/13/2013Dylan Carter, Una TROJ-CA
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 *Carter, Dylan   17 Una TROJ-CA       1:34.47    1:33.67J  960   20  
                 21.81        45.91 (24.10)
        1:09.85 (23.94)     1:33.67 (23.82)
  2 Pieroni, Blake   18 Duneland Swim Cl  1:38.11    1:35.87   897   17  
                 22.30        47.00 (24.70)
        1:11.28 (24.28)     1:35.87 (24.59)
  3 Markham, Jake    17 Aces Swim Club-C  1:38.46    1:37.24   859   16  
                 21.99        46.27 (24.28)
        1:11.62 (25.35)     1:37.24 (25.62)
  4 Afrik, Tabahn    16 Michigan Lakesho  1:38.42    1:37.82   842   15  
                 22.43        46.41 (23.98)
        1:11.90 (25.49)     1:37.82 (25.92)
  5 *Booth, Josh     17 Bolles School Sh  1:38.21    1:38.02   837   14  
                 22.10        46.47 (24.37)
        1:11.72 (25.25)     1:38.02 (26.30)
  6 Trump, Trent     17 Livermore Aqua C  1:38.84    1:38.09   835   13  
                 22.60        47.31 (24.71)
        1:12.52 (25.21)     1:38.09 (25.57)
  7 *Romany, Joshua  18 Azura Florida Aq  1:38.41    1:38.49   824   12  
                 22.71        47.59 (24.88)
        1:13.01 (25.42)     1:38.49 (25.48)
  8 Perdue, Philip   17 East Carolina Aq  1:38.56    1:38.54   823   11  
                 22.31        47.08 (24.77)
        1:12.80 (25.72)     1:38.54 (25.74)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Wu, Justin       17 Sooner Swim Club  1:39.27    1:37.92   840    9  
                 22.95        47.95 (25.00)
        1:12.72 (24.77)     1:37.92 (25.20)
 10 Coffman, Sam     17 Greenwood Tiger-  1:38.98    1:38.07   836    7  
                 22.70        47.92 (25.22)
        1:13.40 (25.48)     1:38.07 (24.67)
 11 Turner, Brock    18 Dayton Raiders-O  1:38.91    1:38.41   826    6  
                 23.36        48.23 (24.87)
        1:13.61 (25.38)     1:38.41 (24.80)
 12 Rutter, Jonatha  17 Powel Crosley, J  1:39.26    1:38.93   812    5  
                 23.09        48.10 (25.01)
        1:13.71 (25.61)     1:38.93 (25.22)
 13 Adams, Matthew   18 LTP Racing Club-  1:38.91    1:39.17   805    4  
                 22.69        47.46 (24.77)
        1:13.13 (25.67)     1:39.17 (26.04)
 14 Coan, Kyle       18 Redlands Swim Te  1:38.96    1:39.24   804    3  
                 22.49        47.24 (24.75)
        1:13.30 (26.06)     1:39.24 (25.94)
 15 McCloskey, Liam  16 Rancho San Diegu  1:39.23    1:39.63   793    2  
                 22.72        47.89 (25.17)
        1:13.77 (25.88)     1:39.63 (25.86)
 16 Powers, Paul     18 Splash Aquatic C  1:39.10    1:41.19   751    1  
                 22.45        47.61 (25.16)
        1:14.13 (26.52)     1:41.19 (27.06)
 
 

Women's 100 Breaststroke

Winner: Lillian King, Newburgh Sea

 Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 59.75  12/13/2013Lindsey Horejsi, Atlantis Swimmin
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 King, Lillia     16 Newburgh Sea Cre  1:00.27      59.67J  970   20  
                 27.69        59.67 (31.98)
  2 Horejsi, Lindse  16 Atlantis Swimmin    59.75    1:00.21   950   17  
                 27.94      1:00.21 (32.27)
  3 Poppe, Heidi     17 Walnut Creek Aqu  1:00.88    1:00.64   935   16  
                 28.83      1:00.64 (31.81)
  4 Senczyszyn, Sam  16 Ozaukee Aquatics  1:02.05    1:00.76   931   15  
                 28.49      1:00.76 (32.27)
  5 Lohman, Kennedy  15 Lakeside Swim Te  1:00.51    1:00.82   928   14  
                 28.76      1:00.82 (32.06)
  6 Tucker, Miranda  16 Livonia Communit  1:01.72    1:01.79   894   13  
                 29.29      1:01.79 (32.50)
  7 Tafuto, Vivian   16 Hershey Aquatic-  1:01.31    1:01.86   891   12  
                 29.30      1:01.86 (32.56)
  8 Ontjes, Olivia   17 YMCA of the Tria  1:01.89    1:02.06   884   11  
                 29.57      1:02.06 (32.49)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Roses, Maija     17 SwimMAC Carolina  1:02.17    1:01.45   906    9  
                 29.40      1:01.45 (32.05)
 10 Vose, Kirsten    16 Rose Bowl Aquati  1:02.44    1:01.99   887    7  
                 29.64      1:01.99 (32.35)
 11 Popov, Nikol     14 Canyons Aquatic-  1:02.69    1:02.12   882    6  
                 29.13      1:02.12 (32.99)
 12 Adamski, Lindsa  16 Lake Country Swi  1:02.49    1:02.18   880    5  
                 29.45      1:02.18 (32.73)
 13 Herrill, Kather  16 Rose Bowl Aquati  1:02.65    1:02.19   880    4  
                 29.23      1:02.19 (32.96)
 14 Brockley, Piper  16 Neptune Swimming  1:02.38    1:02.72   861    3  
                 29.32      1:02.72 (33.40)
 15 Casazza, Caitli  17 SwimMAC Carolina  1:02.35    1:02.75   860    2  
                 29.59      1:02.75 (33.16)
 16 Washko, Molly    18 SwimStrong-LE     1:02.33    1:03.03   850    1  
                 29.26      1:03.03 (33.77)

 

Men's 100 Breaststroke

Winner: Curtis Ogren, Palo Alto Stanford

 Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 54.38  12/12/2008Cody W Miller, Clark County -CA
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Ogren, Curtis    17 Palo Alto Stanfo    54.96      54.51   893   20  
                 25.65        54.51 (28.86)
  2 *Groters, Jordy  17 Pine Crest Swimm    55.33      54.58   891   17  
                 25.81        54.58 (28.77)
  3 Temple, Austin   17 Tide-VA             54.81      54.63   888   16  
                 25.44        54.63 (29.19)
  4 Warner, Zack     18 Somerset Valley-    55.17      54.86   879   15  
                 25.57        54.86 (29.29)
  5 Lorenz, Christi  18 Avon Community S    55.62      54.91   877   14  
                 25.89        54.91 (29.02)
  6 *Morgan, Alexan  17 Azura Florida Aq    55.55      55.14   868   13  
                 25.61        55.14 (29.53)
  7 Finnerty, Ian    17 Counsilman Cente    55.47      55.16   867   12  
                 26.05        55.16 (29.11)
  8 Kmak, Joseph     17 Palo Alto Stanfo    55.63      55.78   841   11  
                 26.18        55.78 (29.60)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Bish, Blair      17 Arkansas Dolphin    55.73      54.86   879    9  
                 26.03        54.86 (28.83)
 10 Kao, Derek       17 Brea Aquatics-CA    56.25      55.49   853    7  
                 26.50        55.49 (28.99)
 11 Yeh, Sean        17 New Wave Swim Te    55.85      55.63   847    6  
                 26.25        55.63 (29.38)
 12 Hall, Destin     17 Georgia Coastal-    56.23      55.77   842    5  
                 26.50        55.77 (29.27)
 13 Palazzo, Ross    17 Hudson Explorer-    55.76      55.97   834    4  
                 26.09        55.97 (29.88)
 14 Pun, Jonathan    17 Davis Aquadarts-    56.33      56.43   815    3  
                 26.81        56.43 (29.62)
 15 Chang, Daniel    15 Barracuda Swim C    56.30      56.62   808    2  
                 26.76        56.62 (29.86)
 16 Straw, Alex      18 Truckee-Tahoe Sw    56.38      56.73   803    1  
                 26.56        56.73 (30.17)
 
 

Women's 100 Backstroke

Winner: Clara Smiddy, AquaKids Sharks

 Event 21  Women 100 Yard Backstroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 52.22  12/11/2009Courtney Bartholomew, Una MLA-MI
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Smiddy, Clara    17 AquaKids Sharks-    52.60      51.75J 1034   20  
                 25.34        51.75 (26.41)
  2 Garcia, Taylor   16 Byron Center Daw    53.21      52.07J 1019   17  
                 25.31        52.07 (26.76)
  3 Howe, Ally       18 Palo Alto Stanfo    53.18      52.79   985   16  
                 25.59        52.79 (27.20)
  4 Stewart, Kylie   17 Dynamo Swim Club    53.38      53.40   956   15  
                 26.05        53.40 (27.35)
  5 Adams, Claire    15 Carmel Swim Club    53.43      54.06   925   14  
                 26.65        54.06 (27.41)
  6 Leach, Hannah    16 Missoula Aquatic    53.89      54.19   919   13  
                 26.26        54.19 (27.93)
  7 Eastin, Emily    15 SOCAL Aquatics A    53.88      54.20   919   12  
                 26.33        54.20 (27.87)
  8 Schanz, Emma     16 Spokane Waves Aq    53.96      54.29   915   11  
                 26.50        54.29 (27.79)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Bilquist, Amy    16 Carmel Swim Club    53.99      53.63   945    9  
                 26.35        53.63 (27.28)
 10 Stevens, Hannah  18 Greater Columbus    54.18      53.77   939    7  
                 26.47        53.77 (27.30)
 11 Whiteley, Hanna  16 Mason Manta Rays    54.13      54.24   917    6  
                 26.31        54.24 (27.93)
 12 McCullagh, Nora  16 SwimMAC Carolina    54.08      54.33   913    5  
                 26.20        54.33 (28.13)
 13 Konopka, Katrin  16 Y-Spartaquatics-    54.49      54.74   894    3.5
                 26.01        54.74 (28.73)
 13 Vanderwel, Heid  17 King Aquatic Clu    54.44      54.74   894    3.5
                 26.58        54.74 (28.16)
 15 Raab, Meaghan    17 Hershey Aquatic-    54.48      55.21   873    2  
                 27.03        55.21 (28.18)
 16 Merritt, Heathe  17 SwimMAC Carolina    54.38      56.30   824    1  
                 27.28        56.30 (29.02)

 

Men's 100 Backstroke

Winner: Tristan Sanders, Palm Harbor YMCA

 Event 22  Men 100 Yard Backstroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 46.72  12/09/2011Ryan Murphy, Bolles School Sh
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Sanders, Trista  17 Palm Harbor YMCA    47.94      46.80   967   20  
                 22.86        46.80 (23.94)
  2 *Carter, Dylan   17 Una TROJ-CA         47.80      47.05   954   17  
                 22.93        47.05 (24.12)
  3 Dudzinski, Ryan  17 Upper St Clair S    47.92      47.46   934   16  
                 22.92        47.46 (24.54)
  4 Young, Ethan     15 Carpet Capital A    47.99      47.53   930   15  
                 23.25        47.53 (24.28)
  5 Thomas, Michael  16 Upper Dublin Aqu    48.27      47.79   917   14  
                 23.02        47.79 (24.77)
  6 Bonetti, Brock   18 Roadrunner Aquat    47.93      47.87   913   13  
                 23.26        47.87 (24.61)
  7 Stuart, Henness  18 Denver Swim Acad    47.98      47.94   910   12  
                 23.41        47.94 (24.53)
  8 Powers, Paul     18 Splash Aquatic C    47.95      48.42   886   11  
                 23.26        48.42 (25.16)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Anderson, Thoma  15 King Aquatic Clu    48.81      47.61   926    9  
                 23.04        47.61 (24.57)
 10 Dematteo, Grego  16 Bernal's Gator S    48.89      48.62   876    7  
                 23.25        48.62 (25.37)
 11 Liang, Andrew    17 Palo Alto Stanfo    48.84      48.68   873    5.5
                 23.58        48.68 (25.10)
 11 Andrew, Michael  14 Indie Swimming-M    49.08      48.68   873    5.5
                 23.58        48.68 (25.10)
 13 Pohlmann, Henri  17 Dayton Raiders-O    48.82      48.70   872    4  
                 23.66        48.70 (25.04)
 14 Buerger, Zachar  17 Allegheny North-    48.74      48.89   863    3  
                 23.74        48.89 (25.15)
 15 Oberg, William   17 Y-Spartaquatics-    49.10      49.00   858    2  
                 23.52        49.00 (25.48)
 16 Hoffer, Ryan     15 Scottsdale Aquat    48.99      49.37   840    1  
                 23.88        49.37 (25.49)
 
 

Women's 800 Freestyle Relay

Winner: Patriot Aquatic

Erin Falconer, Julia Wawer, Cheryl Xiang, Reilly Lanigan

Reilly Lanigan, Patriot Aquatic

 

 Event 23  Women 4x200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 7:18.56  12/07/2012Santa Clara Swim Club, Santa Clara Swim
                          S Soe, S Shimomura, C Ladd, E Locke
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Patriot Aquatic-IL            7:19.68    7:16.71J        40  
     1) Falconer, Erin 16             2) Wawer, Julia 18              
     3) *Xiang, Cheryl 17             4) Lanigan, Reilly 15           
                 24.69        51.96 (51.96)
      1:19.63 (1:19.63)   1:47.26 (1:47.26)
        2:12.30 (25.04)     2:40.23 (52.97)
      3:09.09 (1:21.83)   3:37.52 (1:50.26)
        4:02.57 (25.05)     4:30.15 (52.63)
      4:58.86 (1:21.34)   5:28.78 (1:51.26)
        5:53.33 (24.55)     6:20.55 (51.77)
      6:48.64 (1:19.86)   7:16.71 (1:47.93)
  2 Santa Clara Swim-PC           7:18.56    7:18.96         34  
     1) Shimomura, Sarah 16           2) Ladd, Catherine 17           
     3) Krivokapic-Zhou, Sophie 14    4) Soe, Sandra 16               
                 25.27        52.83 (52.83)
      1:21.17 (1:21.17)   1:48.96 (1:48.96)
        2:14.91 (25.95)     2:43.78 (54.82)
      3:11.79 (1:22.83)   3:40.04 (1:51.08)
        4:04.73 (24.69)     4:32.57 (52.53)
      5:01.33 (1:21.29)   5:30.15 (1:50.11)
        5:55.20 (25.05)     6:23.47 (53.32)
      6:51.79 (1:21.64)   7:18.96 (1:48.81)
  3 Carmel Swim Club-IN           7:27.99    7:19.49         32  
     1) Burchill, Veronica 16         2) Bilquist, Amy 16             
     3) House, Hanna 18               4) Adams, Claire 15             
                 25.23        53.00 (53.00)
      1:22.50 (1:22.50)   1:51.74 (1:51.74)
        2:16.96 (25.22)     2:45.01 (53.27)
      3:13.01 (1:21.27)   3:40.82 (1:49.08)
        4:06.07 (25.25)     4:33.85 (53.03)
      5:02.43 (1:21.61)   5:31.34 (1:50.52)
        5:55.86 (24.52)     6:23.30 (51.96)
      6:51.73 (1:20.39)   7:19.49 (1:48.15)
  4 SwimMAC Carolina-NC           7:13.84    7:19.69         30  
     1) Rhodes, Lauren 17             2) McCullagh, Nora 16           
     3) Merritt, Heather 17           4) Postoll, Rebecca 16          
                 25.37        53.41 (53.41)
      1:21.79 (1:21.79)   1:50.22 (1:50.22)
        2:15.22 (25.00)     2:42.40 (52.18)
      3:10.40 (1:20.18)   3:39.18 (1:48.96)
        4:04.79 (25.61)     4:33.16 (53.98)
      5:02.48 (1:23.30)   5:31.82 (1:52.64)
        5:56.75 (24.93)     6:24.44 (52.62)
      6:52.32 (1:20.50)   7:19.69 (1:47.87)
  5 Ozaukee Aquatics-WI           7:21.51    7:20.25         28  
     1) Drabot, Katherine 16          2) Haebig, Autumn 15            
     3) Senczyszyn, Samantha 16       4) Fore, Skylar 14              
                 24.64        51.85 (51.85)
      1:18.95 (1:18.95)   1:46.24 (1:46.24)
        2:12.14 (25.90)     2:40.25 (54.01)
      3:09.34 (1:23.10)   3:37.78 (1:51.54)
        4:02.43 (24.65)     4:30.57 (52.79)
      4:59.98 (1:22.20)   5:29.36 (1:51.58)
        5:54.09 (24.73)     6:21.83 (52.47)
      6:50.89 (1:21.53)   7:20.25 (1:50.89)
  6 Palo Alto Stanfo-PC           7:25.56    7:20.73         26  
     1) Campbell, Jennifer 16         2) Howe, Ally 18                
     3) Kaunitz, Lisa 15              4) Kaunitz, Sarah 17            
                 25.14        52.64 (52.64)
      1:20.78 (1:20.78)   1:48.71 (1:48.71)
        2:13.28 (24.57)     2:41.75 (53.04)
      3:10.69 (1:21.98)   3:39.25 (1:50.54)
        3:50.33 (11.08)     4:03.91 (24.66)
        4:31.58 (52.33)   5:00.53 (1:21.28)
        5:29.22 (28.69)     5:54.21 (53.68)
      6:22.55 (1:22.02)   7:20.73 (2:20.20)
  7 Jeffco Hurricane-CO           7:25.59    7:23.14         24  
     1) Metzger-Seymour, Erin 18      2) Myers, Madeline 17           
     3) Brown, Zarena 15              4) McCormick, Morgan 17         
                 25.77        53.75 (53.75)
      1:22.25 (1:22.25)   1:50.34 (1:50.34)
        2:15.56 (25.22)     2:43.71 (53.37)
      3:12.65 (1:22.31)   3:40.94 (1:50.60)
        4:06.70 (25.76)     4:35.00 (54.06)
      5:03.61 (1:22.67)   5:31.84 (1:50.90)
        5:57.90 (26.06)     6:26.07 (54.23)
      6:54.99 (1:23.15)   7:23.14 (1:51.30)
  8 Bolles School Sh-FL           7:23.10    7:23.66         22  
     1) *Hodgson, Jessica 18          2) Schmidt, Kasey 16            
     3) *Gvakharia Mgebrishvi, Natash 4) Rasmus, Claire 17            
                 25.01        52.43 (52.43)
      1:21.30 (1:21.30)   1:51.02 (1:51.02)
        2:14.87 (23.85)     2:42.82 (51.80)
      3:12.23 (1:21.21)   3:42.08 (1:51.06)
        4:06.81 (24.73)     4:34.48 (52.40)
      5:03.79 (1:21.71)   5:33.58 (1:51.50)
        5:58.18 (24.60)     6:25.59 (52.01)
      6:54.32 (1:20.74)   7:23.66 (1:50.08)
 
 

Men's 800 Freestyle Relay

Winner: Dynamo Swim Club

Jay Litherland, Keven Litherland, Gunnar Bentz, Mick Litherland

Kevin Litherland, Dynamo Swim Club

 Event 24  Men 4x200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 6:36.59  12/09/2011Bolles School Sharks, Bolles School Sh
                          T D'Alessandro, J Schooling, C Dressel, R Murphy
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Dynamo Swim Club-GA           6:36.96    6:34.98J        40  
     1) Litherland, Jay 18            2) Litherland, Kevin 18         
     3) Bentz, Gunnar 17              4) Litherland, Mick 18          
                 23.47        48.78 (48.78)
      1:13.68 (1:13.68)   1:38.18 (1:38.18)
        2:01.33 (23.15)     2:26.38 (48.20)
      2:51.23 (1:13.05)   3:16.03 (1:37.85)
        3:38.35 (22.32)     4:03.71 (47.68)
      4:29.58 (1:13.55)   4:55.08 (1:39.05)
        5:18.24 (23.16)     5:43.73 (48.65)
      6:09.47 (1:14.39)   6:34.98 (1:39.90)
  2 East Carolina Aq-NC           6:43.97    6:38.45         34  
     1) Shaw, Dalton 18               2) Pofahl, Walter 17            
     3) Eagle, Eyan 17                4) Perdue, Philip 17            
                 23.09        47.90 (47.90)
      1:13.73 (1:13.73)   1:39.92 (1:39.92)
        2:02.48 (22.56)     2:27.79 (47.87)
      2:54.46 (1:14.54)   3:21.48 (1:41.56)
        3:43.50 (22.02)     4:08.18 (46.70)
      4:34.23 (1:12.75)   5:00.47 (1:38.99)
        5:22.42 (21.95)     5:47.05 (46.58)
      6:12.66 (1:12.19)   6:38.45 (1:37.98)
  3 Bolles School Sh-FL           6:37.77    6:40.29         32  
     1) *Poynter, Joseph 18           2) Georgiadis, Peter 17         
     3) *Bole, Scott 16               4) *Booth, Josh 17              
                 23.62        49.38 (49.38)
      1:15.38 (1:15.38)   1:40.84 (1:40.84)
        2:03.25 (22.41)     2:29.23 (48.39)
      2:55.77 (1:14.93)   3:22.67 (1:41.83)
        3:45.51 (22.84)     4:10.63 (47.96)
      4:36.18 (1:13.51)   5:01.41 (1:38.74)
        5:24.13 (22.72)     5:49.59 (48.18)
      6:16.06 (1:14.65)   6:40.29 (1:38.88)
  4 Davis Aquadarts-SN            6:41.67    6:40.99         30  
     1) Hickman, Riley 16             2) Abernethy, Glenn 17          
     3) Mullis, William 17            4) Wieser, Christopher 17       
                 22.58        47.33 (47.33)
      1:13.18 (1:13.18)   1:40.19 (1:40.19)
        2:02.37 (22.18)     2:27.65 (47.46)
      2:54.20 (1:14.01)   3:21.71 (1:41.52)
        3:43.79 (22.08)     4:08.95 (47.24)
      4:35.26 (1:13.55)   5:01.90 (1:40.19)
        5:24.34 (22.44)     5:49.52 (47.62)
      6:15.58 (1:13.68)   6:40.99 (1:39.09)
  5 Tennessee Aquati-SE           6:45.88    6:41.03         28  
     1) Arthur, William 16            2) Burns, Hayden 16             
     3) Myhre, John 18                4) Higgins, Walker 16           
                 23.19        48.86 (48.86)
      1:15.34 (1:15.34)   1:41.86 (1:41.86)
        2:04.85 (22.99)     2:29.61 (47.75)
      2:55.35 (1:13.49)   3:21.36 (1:39.50)
        3:44.72 (23.36)     4:10.08 (48.72)
      4:36.00 (1:14.64)   5:01.72 (1:40.36)
        5:23.96 (22.24)     5:48.54 (46.82)
      6:14.75 (1:13.03)   6:41.03 (1:39.31)
  6 YMCA of the Tria-NC           6:43.64    6:41.41         26  
     1) Glavich, Jonathan 16          2) Ellington, Colin 17          
     3) Franz, Noah 17                4) Carson, Alexander 16         
                 23.12        48.27 (48.27)
      1:13.68 (1:13.68)   1:39.63 (1:39.63)
        2:01.77 (22.14)     2:26.75 (47.12)
      2:51.84 (1:12.21)   3:17.17 (1:37.54)
        3:39.86 (22.69)     4:05.30 (48.13)
      4:31.29 (1:14.12)   4:57.49 (1:40.32)
        5:20.99 (23.50)     5:47.52 (50.03)
      6:14.60 (1:17.11)   6:41.41 (1:43.92)
  7 Canyons Aquatic-CA            6:47.61    6:42.12         24  
     1) Cogswell, Cole 16             2) Johnson, Matthew 17          
     3) Brower, Ian 16                4) Dai, Kevin 15                
                 22.56        47.32 (47.32)
      1:13.26 (1:13.26)   1:40.08 (1:40.08)
        2:02.99 (22.91)     2:28.55 (48.47)
      2:54.38 (1:14.30)   3:20.18 (1:40.10)
        3:42.99 (22.81)     4:08.93 (48.75)
      4:35.31 (1:15.13)   5:01.68 (1:41.50)
        5:24.52 (22.84)     5:50.34 (48.66)
      6:15.91 (1:14.23)   6:42.12 (1:40.44)
  8 NOVA of Virginia-VA           6:49.65    6:42.32         22  
     1) Haas, Francis 16              2) Schubert, Frederick 16       
     3) Brown, Gavin 16               4) Cortright, John 16           
                 22.71        47.17 (47.17)
      1:12.12 (1:12.12)   1:36.94 (1:36.94)
        2:00.11 (23.17)     2:25.44 (48.50)
      2:51.51 (1:14.57)   3:17.65 (1:40.71)
        3:40.95 (23.30)     4:06.67 (49.02)
      4:33.46 (1:15.81)   4:59.64 (1:41.99)
        5:23.34 (23.70)     5:49.54 (49.90)
      6:15.92 (1:16.28)   6:42.32 (1:42.68)

Saturday Finals

 
 

Women's 1650 Freestyle

Winner: Leah Stevens, Lakeside Swim Team

 Event 25  Women 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 16:02.79  12/13/2008Amber C McDermott, Salmon Bay-PN
    Name            Age Team                 Seed     Finals HyPts Points
=========================================================================
  1 Stevens, Leah    17 Lakeside Swim Te 16:07.77   16:19.29   892   20  
                 26.24        55.04 (28.80)
        1:24.05 (29.01)     1:53.40 (29.35)
        2:22.64 (29.24)     2:52.03 (29.39)
        3:21.62 (29.59)     3:51.31 (29.69)
        4:20.92 (29.61)     4:50.60 (29.68)
        5:20.24 (29.64)     5:49.98 (29.74)
        6:19.63 (29.65)     6:49.23 (29.60)
        7:19.06 (29.83)     7:48.91 (29.85)
        8:18.65 (29.74)     8:48.47 (29.82)
        9:18.40 (29.93)     9:48.46 (30.06)
       10:18.46 (30.00)    10:48.62 (30.16)
       11:18.96 (30.34)    11:49.27 (30.31)
       12:19.50 (30.23)    12:49.76 (30.26)
       13:20.11 (30.35)    13:50.36 (30.25)
       14:20.73 (30.37)    14:50.73 (30.00)
       15:20.65 (29.92)    15:50.51 (29.86)    16:19.29 (28.78)
  2 Soe, Sandra      16 Santa Clara Swim 16:37.68   16:24.35   878   17  
                 26.32        55.64 (29.32)
        1:25.16 (29.52)     1:54.79 (29.63)
        2:24.36 (29.57)     2:54.09 (29.73)
        3:23.67 (29.58)     3:53.48 (29.81)
        4:23.57 (30.09)     4:53.81 (30.24)
        5:23.85 (30.04)     5:53.83 (29.98)
        6:23.92 (30.09)     6:53.91 (29.99)
        7:23.95 (30.04)     7:53.95 (30.00)
        8:24.19 (30.24)     8:54.37 (30.18)
        9:24.44 (30.07)     9:54.60 (30.16)
       10:24.63 (30.03)    10:54.93 (30.30)
       11:25.24 (30.31)    11:55.37 (30.13)
       12:25.77 (30.40)    12:55.94 (30.17)
       13:26.54 (30.60)    13:56.55 (30.01)
       14:26.34 (29.79)    14:56.24 (29.90)
       15:25.79 (29.55)    15:55.78 (29.99)    16:24.35 (28.57)
  3 Richey, Amanda   17 Boulder Swimming 16:25.77   16:26.45   872   16  
                 26.61        55.36 (28.75)
        1:24.71 (29.35)     1:54.17 (29.46)
        2:23.90 (29.73)     2:53.76 (29.86)
        3:23.67 (29.91)     3:53.57 (29.90)
        4:23.53 (29.96)     4:53.71 (30.18)
        5:24.00 (30.29)     5:54.54 (30.54)
        6:25.00 (30.46)     6:55.50 (30.50)
        7:25.75 (30.25)     7:56.21 (30.46)
        8:26.63 (30.42)     8:57.05 (30.42)
        9:27.40 (30.35)     9:57.71 (30.31)
       10:27.90 (30.19)    10:57.96 (30.06)
       11:28.16 (30.20)    11:58.45 (30.29)
       12:28.32 (29.87)    12:58.44 (30.12)
       13:28.52 (30.08)    13:58.57 (30.05)
       14:28.79 (30.22)    14:58.91 (30.12)
       15:28.43 (29.52)    15:57.92 (29.49)    16:26.45 (28.53)
  4 Gvozdas, Jessie  16 NOVA of Virginia 16:39.04   16:27.03   870   15  
  5 Eddy, Eryn       17 Loveland Swim Cl 16:45.62   16:27.26   870   14  
  6 Devine, Chenoa   15 Davis Aquadarts- 16:32.25   16:29.02   865   13  
  7 Kampfer, Britta  15 Irvine Novaquati 16:26.44   16:29.98   862   12  
  8 Stinson, Miriam  17 Nashville Aquati 16:25.41   16:30.13   862   11  
  9 Thatcher, Zoe    17 Mason Manta Rays 16:19.37   16:31.83   857    9  
 10 Myers, Madeline  17 Jeffco Hurricane 16:44.24   16:34.20   850    7  
 11 Kopenski, Gabri  13 Frisco Aquatics- 16:33.95   16:34.50   850    6  
 12 Peterson, Emmal  14 Hickory Foundati 16:37.83   16:34.73   849    5  
 13 Preski, Alexis   16 Academy Bullets- 17:08.60L  16:36.01   845    4  
 14 Beetcher, Britt  15 Boulder Swimming 17:14.08L  16:39.71   835    3  
 15 Cox, Hannah      15 Upper Valley Aqu  9:58.25   16:39.72   835    2  
 16 Durmer, Julia    17 Dynamo Swim Club 16:46.08   16:40.32   834    1  

Men's 1650 Freestyle

Winner: Kevin Litherland, Dynamo Swim Club

 Event 26  Men 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 14:55.32  12/10/2011Matias Koski, Dynamo Swim Club
    Name            Age Team                 Seed     Finals HyPts Points
=========================================================================
  1 Litherland, Kev  18 Dynamo Swim Club 15:20.32   14:58.77   909   20  
                 24.14        50.80 (26.66)
        1:18.19 (27.39)     1:45.65 (27.46)
        2:13.23 (27.58)     2:40.79 (27.56)
        3:08.45 (27.66)     3:36.16 (27.71)
        4:03.85 (27.69)     4:31.45 (27.60)
        4:59.09 (27.64)     5:26.65 (27.56)
        5:54.26 (27.61)     6:21.64 (27.38)
        6:49.05 (27.41)     7:16.29 (27.24)
        7:43.59 (27.30)     8:10.88 (27.29)
        8:38.13 (27.25)     9:05.47 (27.34)
        9:32.67 (27.20)     9:59.92 (27.25)
       10:27.17 (27.25)    10:54.36 (27.19)
       11:21.68 (27.32)    11:48.88 (27.20)
       12:16.21 (27.33)    12:43.79 (27.58)
       13:11.06 (27.27)    13:38.57 (27.51)
       14:05.73 (27.16)    14:32.94 (27.21)    14:58.77 (25.83)
  2 Haas, Francis    16 NOVA of Virginia 15:16.67   15:06.13   890   17  
                 23.75        50.56 (26.81)
        1:18.00 (27.44)     1:45.25 (27.25)
        2:12.78 (27.53)     2:40.56 (27.78)
        3:08.32 (27.76)     3:36.21 (27.89)
        4:03.87 (27.66)     4:31.65 (27.78)
        4:59.23 (27.58)     5:26.89 (27.66)
        5:54.71 (27.82)     6:22.57 (27.86)
        6:50.02 (27.45)     7:17.44 (27.42)
        7:45.04 (27.60)     8:12.40 (27.36)
        8:40.06 (27.66)     9:07.58 (27.52)
        9:35.41 (27.83)    10:03.15 (27.74)
       10:30.79 (27.64)    10:58.75 (27.96)
       11:26.50 (27.75)    11:54.02 (27.52)
       12:21.65 (27.63)    12:49.26 (27.61)
       13:16.83 (27.57)    13:44.40 (27.57)
       14:11.80 (27.40)    14:39.33 (27.53)    15:06.13 (26.80)
  3 Roberts, Jonath  18 North Texas Nada 15:12.01   15:10.15   879   16  
                 24.07        50.83 (26.76)
        1:18.31 (27.48)     1:45.70 (27.39)
        2:13.24 (27.54)     2:40.87 (27.63)
        3:08.60 (27.73)     3:36.37 (27.77)
        4:03.94 (27.57)     4:31.41 (27.47)
        4:59.25 (27.84)     5:26.70 (27.45)
        5:54.72 (28.02)     6:22.19 (27.47)
        6:49.56 (27.37)     7:17.14 (27.58)
        7:44.63 (27.49)     8:12.39 (27.76)
        8:40.28 (27.89)     9:08.02 (27.74)
        9:35.75 (27.73)    10:03.71 (27.96)
       10:31.91 (28.20)    10:59.84 (27.93)
       11:27.47 (27.63)    11:55.36 (27.89)
       12:23.01 (27.65)    12:51.01 (28.00)
       13:19.11 (28.10)    13:47.09 (27.98)
       14:14.94 (27.85)    14:42.91 (27.97)    15:10.15 (27.24)
  4 Bekemeyer, Matt  17 SwimAtlanta-GA   15:31.37   15:10.71   878   15  
  5 Magnan, Samuel   16 Parkland Aquatic 15:30.04   15:14.58   867   14  
  6 Kriegl, Roger    15 Conejo Simi Swim 15:44.78   15:16.54   862   13  
  7 Wieser, Christo  17 Davis Aquadarts- 15:27.08   15:18.43   857   12  
  8 Abbott, Taylor   15 Nitro Swimming-S 15:25.45   15:18.50   857   11  
  9 *Kang, Minki     18 Arkansas Dolphin 15:25.61   15:22.47   847    9  
 10 Kaskawal, Jerad  17 FAST Swim Team-C 15:28.68   15:22.91   846    7  
 11 Thorne, John     17 Loveland Swim Cl 15:41.54   15:23.41   844    6  
 12 Lawless, Ben     17 Central Chesapea 15:45.26   15:23.79   843    5  
 13 Haeffner, Willi  17 Pine Crest Swimm 15:42.03   15:24.93   841    4  
 14 Mannix, Richard  17 Badger Swim Club 15:48.69   15:25.45   839    3  
 15 Mueller, Nathan  17 Denver Swim Acad 15:34.54   15:25.48   839    2  
 16 Hogsed, Nichola  17 SwimAtlanta-GA   15:37.43   15:27.06   835    1  
 

Women's 200 Backstroke

Winner: Clara Smiddy, AquaKids Sharks

 Event 27  Women 200 Yard Backstroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:53.16  12/11/2010Courtney Bartholomew, Michigan Lakesho
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Smiddy, Clara    17 AquaKids Sharks-  1:52.40    1:50.59J 1038   20  
                 26.24        53.94 (27.70)
        1:21.99 (28.05)     1:50.59 (28.60)
  2 Stewart, Kylie   17 Dynamo Swim Club  1:54.50    1:53.12J  987   17  
                 26.40        54.56 (28.16)
        1:23.79 (29.23)     1:53.12 (29.33)
  3 Adams, Claire    15 Carmel Swim Club  1:56.03    1:54.13   967   16  
                 27.15        55.64 (28.49)
        1:25.34 (29.70)     1:54.13 (28.79)
  4 Moore, Hannah    17 Triangle Aquatic  1:55.76    1:54.72   955   15  
                 27.41        56.25 (28.84)
        1:25.64 (29.39)     1:54.72 (29.08)
  5 McHugh, Cameron  17 Cypress Fairbank  1:56.52    1:56.39   922   14  
                 27.59        56.63 (29.04)
        1:26.68 (30.05)     1:56.39 (29.71)
  6 Stevens, Hannah  18 Greater Columbus  1:57.05    1:56.71   916   13  
                 27.34        56.56 (29.22)
        1:26.72 (30.16)     1:56.71 (29.99)
  7 Bilquist, Amy    16 Carmel Swim Club  1:57.44    1:56.89   912   12  
                 27.93        57.33 (29.40)
        1:27.23 (29.90)     1:56.89 (29.66)
  8 Schanz, Emma     16 Spokane Waves Aq  1:56.73    1:56.93   911   11  
                 27.50        56.90 (29.40)
        1:26.59 (29.69)     1:56.93 (30.34)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Garcia, Taylor   16 Byron Center Daw  1:57.64    1:55.85   933    9  
                 26.77        56.09 (29.32)
        1:26.02 (29.93)     1:55.85 (29.83)
 10 Howe, Ally       18 Palo Alto Stanfo  1:57.98    1:56.38   922    7  
                 26.84        56.58 (29.74)
        1:26.62 (30.04)     1:56.38 (29.76)
 11 Ariola, Grace    13 Waves Bloomingto  1:58.11    1:57.11   908    6  
                 27.91        57.08 (29.17)
        1:27.36 (30.28)     1:57.11 (29.75)
 12 McCullagh, Nora  16 SwimMAC Carolina  1:58.27    1:57.55   899    5  
                 27.54        57.09 (29.55)
        1:27.40 (30.31)     1:57.55 (30.15)
 13 McCormick, Morg  17 Jeffco Hurricane  1:58.18    1:57.64   898    4  
                 28.47        57.84 (29.37)
        1:27.80 (29.96)     1:57.64 (29.84)
 14 Sarazen, Kyra    16 Seacoast Swimmin  1:58.19    1:58.42   882    3  
                 27.72        57.11 (29.39)
        1:27.75 (30.64)     1:58.42 (30.67)
 15 Marrkand, Jenni  18 Patriot Swim Clu  1:58.10    1:58.60   879    2  
                 27.95        57.64 (29.69)
        1:27.92 (30.28)     1:58.60 (30.68)
 16 Tomley, Temarie  17 Mercy Healthplex  1:58.23    2:00.25   847    1  
                 28.48        59.44 (30.96)
        1:30.15 (30.71)     2:00.25 (30.10)
 

Men's 200 Backstroke

Winner: Tristan Sanders, Palm Harbor YMCA

 Event 28  Men 200 Yard Backstroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:40.79  12/10/2011Jacob Pebley, Corvallis Aquati
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Sanders, Trista  17 Palm Harbor YMCA  1:45.41    1:42.50   957   20  
                 24.47        50.84 (26.37)
        1:16.78 (25.94)     1:42.50 (25.72)
  2 Stuart, Henness  18 Denver Swim Acad  1:43.94    1:42.75   951   17  
                 24.00        49.83 (25.83)
        1:16.32 (26.49)     1:42.75 (26.43)
  3 Young, Ethan     15 Carpet Capital A  1:45.96    1:43.06   944   16  
                 23.44        49.19 (25.75)
        1:16.29 (27.10)     1:43.06 (26.77)
  4 Burns, Aidan     16 Santa Clara Swim  1:45.66    1:44.37   913   15  
                 24.34        50.80 (26.46)
        1:17.42 (26.62)     1:44.37 (26.95)
  5 McArthur, Justi  16 Lakewood Aquatic  1:45.43    1:44.39   913   14  
                 24.32        50.74 (26.42)
        1:17.77 (27.03)     1:44.39 (26.62)
  6 Turner, Brock    18 Dayton Raiders-O  1:45.54    1:45.28   892   13  
                 25.09        51.48 (26.39)
        1:18.43 (26.95)     1:45.28 (26.85)
  7 Ogren, Curtis    17 Palo Alto Stanfo  1:45.98    1:46.09   873   12  
                 25.40        52.05 (26.65)
        1:19.05 (27.00)     1:46.09 (27.04)
  8 Dudzinski, Ryan  17 Upper St Clair S  1:45.94    1:46.30   868   11  
                 24.74        51.79 (27.05)
        1:18.96 (27.17)     1:46.30 (27.34)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Litherland, Jay  18 Dynamo Swim Club  1:46.26    1:44.70   905    9  
                 24.92        51.76 (26.84)
        1:18.45 (26.69)     1:44.70 (26.25)
 10 Bonetti, Brock   18 Roadrunner Aquat  1:46.33    1:45.14   895    7  
                 24.25        50.98 (26.73)
        1:18.62 (27.64)     1:45.14 (26.52)
 11 Kim, Jessie      17 Canyons Aquatic-  1:46.99    1:45.70   882    6  
                 24.29        50.28 (25.99)
        1:17.40 (27.12)     1:45.70 (28.30)
 12 Murray, Nathani  16 SwimMAC Carolina  1:46.78    1:46.16   872    5  
                 25.29        52.10 (26.81)
        1:19.43 (27.33)     1:46.16 (26.73)
 13 Kananowicz, Bry  17 Coeur D'alene Ar  1:46.32    1:46.27   869    4  
                 24.60        51.92 (27.32)
        1:19.12 (27.20)     1:46.27 (27.15)
 14 Kim, Edward      17 Bellevue Club Sw  1:46.59    1:46.44   865    3  
                 25.38        52.20 (26.82)
        1:19.59 (27.39)     1:46.44 (26.85)
 15 Thorne, John     17 Loveland Swim Cl  1:46.68    1:47.64   838    2  
                 24.68        51.31 (26.63)
        1:19.35 (28.04)     1:47.64 (28.29)
 16 Conzola, Peter   17 Parkland Aquatic  1:47.45    1:52.26   735    1  
                 25.66        53.57 (27.91)
        1:23.01 (29.44)     1:52.26 (29.25)
 
 

Women's 100 Freestyle

Winner: Abbigail Weitzeil, Canyons Aquatic

 Event 29  Women 100 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 48.45  12/14/2013Abbigail Weitzeil, Canyons Aquatic
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Weitzeil, Abbig  17 Canyons Aquatic-    48.45      47.78J  984   20  
                 22.85        47.78 (24.93)
  2 Smiddy, Clara    17 AquaKids Sharks-    49.85      48.97   919   17  
                 23.78        48.97 (25.19)
  3 Engel, Lindsey   17 JCC Waves-CA        49.58      49.15   909   16  
                 23.50        49.15 (25.65)
  4 McCullagh, Nora  16 SwimMAC Carolina    50.01      49.31   901   15  
                 23.73        49.31 (25.58)
  5 Moseley, Consta  15 Roadrunner Aquat    49.99      49.60   885   14  
                 23.65        49.60 (25.95)
  6 Cleveland, Alex  17 Zionsville Swim-    49.72      49.75   877   13  
                 23.70        49.75 (26.05)
  7 Schneider, Mary  17 Academy Bullets-    49.91      49.81   874   12  
                 23.93        49.81 (25.88)
  8 Drabot, Katheri  16 Ozaukee Aquatics    50.02      49.94   867   11  
                 23.99        49.94 (25.95)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Miller, Heidi    17 Grtr Pittsburgh-    50.03      49.43   894    9  
                 23.74        49.43 (25.69)
 10 Toris, Victoria  16 Scottsdale Aquat    50.10      49.50   891    7  
                 23.78        49.50 (25.72)
 11 Madden, Paige    15 City of Mobile S    50.17      49.75   877    6  
                 23.97        49.75 (25.78)
 12 Konopka, Katrin  16 Y-Spartaquatics-    50.22      49.90   869    5  
                 23.88        49.90 (26.02)
 13 Millard, Rebecc  18 Irvine Novaquati    50.15      50.19   854    4  
                 24.32        50.19 (25.87)
 14 Pitzer, Lauren   14 Lakeside Aquatic    50.16      50.38   844    3  
                 24.35        50.38 (26.03)
 15 Hull, Valerie    17 Pacific Swim-SI     50.21      50.46   840    2  
                 24.30        50.46 (26.16)
 16 Tomley, Temarie  17 Mercy Healthplex    50.21      50.47   839    1  
                 24.14        50.47 (26.33)
 

Men's 100 Freestyle

Winner: Caeleb Dressel, Bolles School Sharks

 Event 30  Men 100 Yard Freestyle
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 43.27  12/12/2009Vladimir Morozov, Swim Torrance
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Dressel, Caeleb  17 Bolles School Sh    43.50      42.85J  941   20  
                 19.99        42.85 (22.86)
  2 *Carter, Dylan   17 Una TROJ-CA         43.73      43.07J  929   17  
                 20.66        43.07 (22.41)
  3 Hoffer, Ryan     15 Scottsdale Aquat    44.04      43.13J  925   16  
                 20.84        43.13 (22.29)
  4 Gornay, Kyle     17 Redlands Swim Te    44.38      43.90   883   15  
                 21.05        43.90 (22.85)
  5 *Romany, Joshua  18 Azura Florida Aq    44.15      44.12   871   14  
                 21.10        44.12 (23.02)
  6 Pieroni, Blake   18 Duneland Swim Cl    44.34      44.24   864   13  
                 21.08        44.24 (23.16)
  7 Kim, Edward      17 Bellevue Club Sw    44.48      44.77   835   12  
                 21.12        44.77 (23.65)
  8 Coan, Kyle       18 Redlands Swim Te    44.41      44.79   834   11  
                 21.51        44.79 (23.28)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Cogswell, Cole   16 Canyons Aquatic-    44.62      44.34   859    9  
                 20.87        44.34 (23.47)
 10 Afrik, Tabahn    16 Michigan Lakesho    44.82      44.55   847    7  
                 21.38        44.55 (23.17)
 11 Liang, Andrew    17 Palo Alto Stanfo    44.63      44.66   841    6  
                 21.52        44.66 (23.14)
 12 Morey, Justin    18 Cypress Fairbank    45.05      44.80   834    5  
                 21.33        44.80 (23.47)
 13 Zdroik, Bradley  16 Somerset Valley-    44.90      44.95   826    4  
                 21.50        44.95 (23.45)
 14 Jensen, Michael  16 Upper Dublin Aqu    45.04      44.96   825    3  
                 21.62        44.96 (23.34)
 15 Haas, Francis    16 NOVA of Virginia    44.68      45.09   818    2  
                 21.55        45.09 (23.54)
 16 Magana, Nichola  17 Scottsdale Aquat    44.92      45.27   809    1  
                 21.96        45.27 (23.31)
 
 

Women's 200 Breaststroke

Winner: Kennedy Lohman, Lakeside Swim Team

 Event 31  Women 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 2:10.03  12/11/2010Mary Olsen, Sun Devil Aquati
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lohman, Kennedy  15 Lakeside Swim Te  2:14.27    2:10.87   932   20  
                 29.68      1:03.01 (33.33)
        1:36.97 (33.96)     2:10.87 (33.90)
  2 King, Lillia     16 Newburgh Sea Cre  2:13.79    2:11.17   927   17  
                 29.29      1:02.73 (33.44)
        1:37.03 (34.30)     2:11.17 (34.14)
  3 Roses, Maija     17 SwimMAC Carolina  2:13.97    2:12.00   914   16  
                 29.72      1:02.93 (33.21)
        1:37.74 (34.81)     2:12.00 (34.26)
  4 Tucker, Miranda  16 Livonia Communit  2:14.31    2:12.94   899   15  
                 29.64      1:03.20 (33.56)
        1:37.75 (34.55)     2:12.94 (35.19)
  5 Vose, Kirsten    16 Rose Bowl Aquati  2:14.40    2:13.73   886   14  
                 30.16      1:03.92 (33.76)
        1:38.81 (34.89)     2:13.73 (34.92)
  6 Horejsi, Lindse  16 Atlantis Swimmin  2:14.61    2:13.81   885   13  
                 29.25      1:02.37 (33.12)
        1:37.65 (35.28)     2:13.81 (36.16)
  7 Tafuto, Vivian   16 Hershey Aquatic-  2:14.72    2:15.43   860   12  
                 30.36      1:04.04 (33.68)
        1:39.46 (35.42)     2:15.43 (35.97)
  8 Poppe, Heidi     17 Walnut Creek Aqu  2:14.61    2:16.35   845   11  
                 29.77      1:03.68 (33.91)
        1:38.86 (35.18)     2:16.35 (37.49)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Ontjes, Olivia   17 YMCA of the Tria  2:15.06    2:13.85   884    9  
                 30.51      1:04.47 (33.96)
        1:38.74 (34.27)     2:13.85 (35.11)
 10 *Lapteva, Olga   16 Bolles School Sh  2:14.82    2:14.48   875    7  
                 31.10      1:05.14 (34.04)
        1:39.34 (34.20)     2:14.48 (35.14)
 11 Drabot, Katheri  16 Ozaukee Aquatics  2:15.46    2:15.15   864    6  
                 30.70      1:05.23 (34.53)
        1:40.02 (34.79)     2:15.15 (35.13)
 12 McIntee, Sherri  17 Rancho San Diegu  2:15.08    2:15.40   860    5  
                 31.29      1:05.61 (34.32)
        1:40.43 (34.82)     2:15.40 (34.97)
 13 Davies, Ann      17 Northern KY Clip  2:15.59    2:16.20   848    4  
                 31.44      1:05.52 (34.08)
        1:40.18 (34.66)     2:16.20 (36.02)
 14 Bradford-Feldma  16 Saint Andrew's S  2:15.77    2:16.64   841    3  
                 31.22      1:06.25 (35.03)
        1:41.46 (35.21)     2:16.64 (35.18)
 15 Donahue, Jane    14 North Mecklenbur  2:15.72    2:16.88   837    2  
                 30.98      1:05.42 (34.44)
        1:40.98 (35.56)     2:16.88 (35.90)
 16 Greenberg, Peyt  16 Lakeside Swim Te  2:15.46    2:19.91   790    1  
                 31.60      1:06.29 (34.69)
        1:43.11 (36.82)     2:19.91 (36.80)
 

Men's 200 Breaststroke

Winner: Curtis Ogren, Palo Alto Stanford

 Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:55.88  12/08/2012Steven Stumph, Orinda Aquatics
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Ogren, Curtis    17 Palo Alto Stanfo  2:00.83    1:57.64   909   20  
                 26.34        56.26 (29.92)
        1:26.44 (30.18)     1:57.64 (31.20)
  2 Brewer, Thomas   17 Current Swimming  1:59.75    1:57.73   907   17  
                 26.64        56.48 (29.84)
        1:26.89 (30.41)     1:57.73 (30.84)
  3 Whittle, Matthe  17 Davis Aquadarts-  1:58.18    1:57.75   907   16  
                 26.76        56.44 (29.68)
        1:27.03 (30.59)     1:57.75 (30.72)
  4 Palazzo, Ross    17 Hudson Explorer-  2:00.29    1:58.18   899   15  
                 26.57        56.46 (29.89)
        1:27.33 (30.87)     1:58.18 (30.85)
  5 Rutter, Jonatha  17 Powel Crosley, J  1:59.68    1:58.26   898   14  
                 26.93        56.95 (30.02)
        1:27.77 (30.82)     1:58.26 (30.49)
  6 *Kurihara, Rio   17 Bolles School Sh  1:59.57    1:59.01   885   13  
                 27.06        57.11 (30.05)
        1:27.38 (30.27)     1:59.01 (31.63)
  7 Owen, Todd       18 Cardinal Aquatic  2:00.18    1:59.10   883   12  
                 26.50        56.58 (30.08)
        1:27.09 (30.51)     1:59.10 (32.01)
  8 Hall, Destin     17 Georgia Coastal-  2:00.47    2:00.61   857   11  
                 27.30        57.36 (30.06)
        1:28.62 (31.26)     2:00.61 (31.99)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Bentz, Gunnar    17 Dynamo Swim Club  2:01.35    1:58.56   893    9  
                 27.04        57.28 (30.24)
        1:28.19 (30.91)     1:58.56 (30.37)
 10 Kao, Derek       17 Brea Aquatics-CA  2:01.85    1:59.87   870    7  
                 27.21        57.33 (30.12)
        1:28.36 (31.03)     1:59.87 (31.51)
 11 Tybur, Jonathan  17 The Woodlands Sw  2:02.60    2:00.86   853    6  
                 27.13        57.88 (30.75)
        1:29.21 (31.33)     2:00.86 (31.65)
 12 *Morgan, Alexan  17 Azura Florida Aq  2:01.45    2:01.36   844    5  
                 27.02        57.43 (30.41)
        1:29.04 (31.61)     2:01.36 (32.32)
 13 Chang, Daniel    15 Barracuda Swim C  2:01.61    2:01.38   844    4  
                 27.22        57.57 (30.35)
        1:29.20 (31.63)     2:01.38 (32.18)
 14 Porter, Mathias  17 Baylor Swim Club  2:02.21    2:02.03   833    3  
                 27.54        58.30 (30.76)
        1:30.07 (31.77)     2:02.03 (31.96)
 15 *Groters, Jordy  17 Pine Crest Swimm  2:01.49    2:02.57   823    2  
                 27.39        58.03 (30.64)
        1:30.03 (32.00)     2:02.57 (32.54)
 16 Browne, Ethan    17 Excel Aquatics-S  2:02.36    2:04.14   796    1  
                 27.49        58.19 (30.70)
        1:30.41 (32.22)     2:04.14 (33.73)
 
 

Women's 200 Butterfly

Winner: Megan Kingsley, Mount Pleasant

 Event 33  Women 200 Yard Butterfly
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:55.50  12/08/2012Megan Kingsley, Mount Pleasant S
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Kingsley, Megan  17 Mount Pleasant S  1:56.05    1:55.26J  941   20  
                 25.77        54.81 (29.04)
        1:24.52 (29.71)     1:55.26 (30.74)
  2 Wright, Madison  16 Kingfish Aquatic  1:58.55    1:55.30J  940   17  
                 25.77        54.94 (29.17)
        1:25.16 (30.22)     1:55.30 (30.14)
  3 Engel, Lindsey   17 JCC Waves-CA      1:59.48    1:57.86   894   16  
                 25.78        55.21 (29.43)
        1:26.42 (31.21)     1:57.86 (31.44)
  4 Nack, Danielle   17 Mantas Swim Club  1:59.22    1:58.19   889   15  
                 25.72        55.29 (29.57)
        1:26.28 (30.99)     1:58.19 (31.91)
  5 Reis, Isabel     17 Seacoast Swimmin  1:59.50    1:58.54   883   14  
                 25.70        56.18 (30.48)
        1:26.75 (30.57)     1:58.54 (31.79)
  6 Marrkand, Jenni  18 Patriot Swim Clu  1:59.49    1:58.55   882   13  
                 26.28        55.95 (29.67)
        1:26.69 (30.74)     1:58.55 (31.86)
  7 Casazza, Caitli  17 SwimMAC Carolina  1:58.65    1:59.13   872   12  
                 26.46        56.40 (29.94)
        1:27.14 (30.74)     1:59.13 (31.99)
  8 Quinn, Anna      17 Conejo Simi Swim  1:59.36    1:59.23   870   11  
                 27.29        57.58 (30.29)
        1:28.30 (30.72)     1:59.23 (30.93)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Howe, Ally       18 Palo Alto Stanfo  2:00.57    1:58.15   889    9  
                 25.63        55.65 (30.02)
        1:26.89 (31.24)     1:58.15 (31.26)
 10 Edwards, Victor  15 Longhorn Aquatic  2:00.92    1:59.57   865    7  
                 26.61        56.89 (30.28)
        1:28.28 (31.39)     1:59.57 (31.29)
 11 Luther, Dakota   14 Longhorn Aquatic  2:01.61    1:59.68   863    6  
                 26.47        56.46 (29.99)
        1:27.52 (31.06)     1:59.68 (32.16)
 12 Metzger-Seymour  18 Jeffco Hurricane  2:01.46    2:01.34   834    5  
                 27.09        57.74 (30.65)
        1:29.26 (31.52)     2:01.34 (32.08)
 13 Greenberg, Laur  17 SwimMAC Carolina  2:00.62    2:02.11   820    4  
                 26.92        57.43 (30.51)
        1:29.05 (31.62)     2:02.11 (33.06)
 14 Kitchel, Taite   16 Carmel Swim Club  2:01.38    2:02.46   814    3  
                 27.28        57.22 (29.94)
        1:28.47 (31.25)     2:02.46 (33.99)
 15 Lappin, Christi  15 North Mecklenbur  2:01.52    2:03.06   804    2  
                 27.40        58.32 (30.92)
        1:29.92 (31.60)     2:03.06 (33.14)
 
 

Men's 200 Butterfly

Winner: Robert McHugh, Baylor Swim Club

 Event 34  Men 200 Yard Butterfly
=========================================================================
  SC Jrs Meet: J 1:44.46  12/11/2010William Hamilton, Great Lakes Aqua
    Name            Age Team              Prelims     Finals HyPts Points
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 McHugh, Robert   18 Baylor Swim Club  1:45.62    1:43.64J  950   20  
                 23.32        49.61 (26.29)
        1:16.24 (26.63)     1:43.64 (27.40)
  2 Litherland, Mic  18 Dynamo Swim Club  1:48.04    1:46.01   898   17  
                 23.96        50.43 (26.47)
        1:17.89 (27.46)     1:46.01 (28.12)
  3 Buerger, Zachar  17 Allegheny North-  1:48.27    1:46.35   890   16  
                 23.73        50.76 (27.03)
        1:18.49 (27.73)     1:46.35 (27.86)
  4 Carbone, Joseph  17 Bolles School Sh  1:46.95    1:46.97   877   15  
                 23.92        50.75 (26.83)
        1:18.17 (27.42)     1:46.97 (28.80)
  5 Grauslys, Matth  17 Executive Swim C  1:48.55    1:47.09   874   14  
                 23.85        51.20 (27.35)
        1:18.84 (27.64)     1:47.09 (28.25)
  6 Liang, Andrew    17 Palo Alto Stanfo  1:48.56    1:47.60   863   13  
                 23.72        50.78 (27.06)
        1:18.82 (28.04)     1:47.60 (28.78)
  7 Cox, Derek       16 Dynamo Swim Club  1:48.78    1:47.61   863   12  
                 23.68        51.34 (27.66)
        1:19.81 (28.47)     1:47.61 (27.80)
  8 Van Overdam, Au  18 Cypress Fairbank  1:48.58    1:48.94   834   11  
                 24.60        52.14 (27.54)
        1:20.36 (28.22)     1:48.94 (28.58)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Markham, Jake    17 Aces Swim Club-C  1:49.89    1:47.32   869    9  
                 23.93        50.76 (26.83)
        1:18.80 (28.04)     1:47.32 (28.52)
 10 Beach, Matthew   16 Excel Aquatics-S  1:49.14    1:47.87   857    7  
                 23.93        51.51 (27.58)
        1:19.56 (28.05)     1:47.87 (28.31)
 11 Spallas, Matthe  17 Arden Hills Swim  1:48.91    1:47.88   857    6  
                 24.16        51.51 (27.35)
        1:19.00 (27.49)     1:47.88 (28.88)
 12 Ratliff, Jonath  17 Panama City Swim  1:48.95    1:48.59   842    5  
                 24.43        52.10 (27.67)
        1:19.98 (27.88)     1:48.59 (28.61)
 13 Nolan, Christop  17 Tule Nation Trit  1:49.24    1:49.57   821    4  
                 24.30        51.97 (27.67)
        1:20.54 (28.57)     1:49.57 (29.03)
 14 Kananowicz, Bry  17 Coeur D'alene Ar  1:49.56    1:50.72   796    3  
                 24.44        52.73 (28.29)
        1:21.50 (28.77)     1:50.72 (29.22)
 15 Hellams, Ralph   16 NOVA of Virginia  1:49.47    1:52.54   758    2  
                 24.26        52.31 (28.05)
        1:22.14 (29.83)     1:52.54 (30.40)
 16 Mueller, Nathan  17 Denver Swim Acad  1:49.80    1:53.58   737    1  
                 24.80        52.97 (28.17)
        1:23.06 (30.09)     1:53.58 (30.52)
 
 

Women's 400 Freestyle Relay

Winner: SwimMAC Carolina

Kathleen Baker, Lauren Rhodes, Rebecca Postoll, Nora McCullagh

Norah McCullagh, SwimMAC Carolina

 Event 35  Women 4x100 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 3:21.45  12/12/2009Bolles School Sharks, Bolles School Sh
                          S Stanfield, M Fonteno, G Hoffman, A Peacock
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 SwimMAC Carolina-NC           3:21.65    3:17.93J        40  
     1) Baker, Kathleen 16            2) Rhodes, Lauren 17            
     3) Postoll, Rebecca 16           4) McCullagh, Nora 16           
                 23.41        48.80 (48.80)
        1:12.42 (23.62)     1:38.82 (50.02)
        2:02.77 (23.95)     2:28.99 (50.17)
        2:51.93 (22.94)     3:17.93 (48.94)
  2 Carmel Swim Club-IN           3:22.28    3:18.23J        34  
     1) Hayden, Rachel 18             2) Adams, Claire 15             
     3) Burchill, Veronica 16         4) Bilquist, Amy 16             
                 24.10        50.96 (50.96)
        1:14.45 (23.49)     1:40.29 (49.33)
        2:03.84 (23.55)     2:29.50 (49.21)
        2:52.50 (23.00)     3:18.23 (48.73)
  3 Ozaukee Aquatics-WI           3:24.02    3:20.42J        32  
     1) Drabot, Katherine 16          2) Haebig, Autumn 15            
     3) Fore, Skylar 14               4) Senczyszyn, Samantha 16      
                 24.05        50.06 (50.06)
        1:14.33 (24.27)     1:40.78 (50.72)
        2:04.71 (23.93)     2:31.26 (50.48)
        2:54.50 (23.24)     3:20.42 (49.16)
  4 Dynamo Swim Club-GA           3:21.82    3:20.94J        30  
     1) Stewart, Kylie 17             2) Cooper, Caitlin 17           
     3) Kitchens, Kaitlin 17          4) Cook, Kathleen 17            
                 23.76        49.29 (49.29)
        1:12.72 (23.43)     1:39.05 (49.76)
        2:03.69 (24.64)     2:30.34 (51.29)
        2:54.26 (23.92)     3:20.94 (50.60)
  5 Bolles School Sh-FL           3:23.39    3:22.51         28  
     1) Schmidt, Kasey 16             2) Rasmus, Claire 17            
     3) *Debever, Mckenna 17          4) *Hodgson, Jessica 18         
                 23.66        50.39 (50.39)
        1:14.25 (23.86)     1:40.89 (50.50)
        2:05.05 (24.16)     2:31.87 (50.98)
        2:55.93 (24.06)     3:22.51 (50.64)
  6 Canyons Aquatic-CA            3:26.95    3:22.52         26  
     1) Santoyo, Tamara 16            2) Weitzeil, Abbigail 17        
     3) Fiscella, Sophia 17           4) Ranslem, Mikayla 16          
                 24.48        51.35 (51.35)
        1:14.30 (22.95)     1:39.59 (48.24)
        2:04.25 (24.66)     2:31.23 (51.64)
        2:55.43 (24.20)     3:22.52 (51.29)
  7 Palo Alto Stanfo-PC           3:22.02    3:22.83         24  
     1) Campbell, Jennifer 16         2) Howe, Ally 18                
     3) Reid, Carly 17                4) Kaunitz, Sarah 17            
                 24.19        50.57 (50.57)
        1:14.34 (23.77)     1:41.11 (50.54)
        2:04.97 (23.86)     2:32.49 (51.38)
        2:56.15 (23.66)     3:22.83 (50.34)
  8 Patriot Aquatic-IL            3:24.66    3:23.08         22  
     1) Falconer, Erin 16             2) *Xiang, Cheryl 17            
     3) Wawer, Julia 18               4) Lanigan, Reilly 15           
                 24.28        50.36 (50.36)
        1:14.97 (24.61)     1:41.43 (51.07)
        2:05.53 (24.10)     2:32.45 (51.02)
        2:56.59 (24.14)     3:23.08 (50.63)
  9 JCC Waves-CA                  3:23.61    3:23.65         18  
     1) Newton, Taylor 15             2) Newton, Devin 17             
     3) Engel, Lindsey 17             4) Thompson, Rachel 17          
                 24.74        51.84 (51.84)
        1:16.25 (24.41)     1:43.62 (51.78)
        2:07.04 (23.42)     2:32.90 (49.28)
        2:57.33 (24.43)     3:23.65 (50.75)
 10 Y-Spartaquatics-SC            3:23.53    3:24.26         14  
     1) Galyer, Alex 15               2) Snover, Alison 17            
     3) Whisenhunt, Meredith 17       4) Konopka, Katrina 16          
                 24.94        51.34 (51.34)
        1:15.87 (24.53)     1:42.89 (51.55)
        2:07.29 (24.40)     2:34.44 (51.55)
        2:58.10 (23.66)     3:24.26 (49.82)
 11 King Aquatic Clu-PN           3:23.36    3:24.38         12  
     1) Sutherland, Ashley 16         2) Ginnis, Morgan 17            
     3) McCann, Carolyn 18            4) Phillips, Kyndal 17          
                 24.54        51.69 (51.69)
        1:15.03 (23.34)     1:41.59 (49.90)
        2:06.08 (24.49)     2:33.21 (51.62)
        2:57.86 (24.65)     3:24.38 (51.17)
 12 Bolles School Sh-FL  'B'      3:25.42    3:24.44         10  
     1) *Gvakharia Mgebrishvi, Natash 2) Hoff, Madeline 17            
     3) Haila, Meghan 17              4) Dressel, Sherridon 15        
                 24.69        51.29 (51.29)
        1:15.95 (24.66)     1:43.15 (51.86)
        2:07.77 (24.62)     2:34.15 (51.00)
        2:58.12 (23.97)     3:24.44 (50.29)
 13 Rose Bowl Aquati-CA           3:26.41    3:24.50          8  
     1) Vose, Kirsten 16              2) Macdougall, Heather 15       
     3) Altmayer, Katherine 18        4) Herrill, Katherine 16        
                 24.54        50.83 (50.83)
        1:15.03 (24.20)     1:41.36 (50.53)
        2:06.24 (24.88)     2:33.47 (52.11)
        2:57.39 (23.92)     3:24.50 (51.03)
 14 Scottsdale Aquat-AZ           3:23.32    3:24.88          6  
     1) Fazio, Samantha 16            2) Holman, Hannah 17            
     3) Broome, Emma 15               4) Toris, Victoria 16           
                 24.17        51.25 (51.25)
        1:15.69 (24.44)     1:42.60 (51.35)
        2:07.24 (24.64)     2:35.01 (52.41)
        2:58.57 (23.56)     3:24.88 (49.87)
 15 Santa Clara Swim-PC           3:23.69    3:25.30          4  
     1) Shimomura, Sarah 16           2) Ladd, Catherine 17           
     3) Soe, Sandra 16                4) Krivokapic-Zhou, Sophie 14   
                 24.95        51.47 (51.47)
        1:15.72 (24.25)     1:42.21 (50.74)
        2:07.09 (24.88)     2:34.48 (52.27)
        2:58.48 (24.00)     3:25.30 (50.82)
 16 YMCA of the Tria-NC           3:25.20    3:25.49          2  
     1) Bishop, Haley 16              2) Ontjes, Olivia 17            
     3) Nusbaum, Jennifer 15          4) Kerr, Christine 17           
                 24.88        51.84 (51.84)
        1:15.89 (24.05)     1:42.39 (50.55)
        2:07.28 (24.89)     2:34.57 (52.18)
        2:58.79 (24.22)     3:25.49 (50.92)
 

Men's 400 Freestyle Relay

Winner: Dynamo Swim Club

Knox Auerbach, Gunnar Bentz, Jay Litherland, Kevin Litherland

Jay Litherland, Dynamo Swim Club

 Event 36  Men 4x100 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
  SC Jrs Meet: J 2:55.89  12/08/2012Bolles School Sharks, Bolles School Sh
                          J Booth, C Dressel, S Condorelli, J Schooling
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Dynamo Swim Club-GA           3:06.25    2:59.69         40  
     1) Auerbach, Knox 16             2) Bentz, Gunnar 17             
     3) Litherland, Jay 18            4) Litherland, Kevin 18         
                 21.18        44.69 (44.69)
        1:05.36 (20.67)     1:28.68 (43.99)
        1:50.11 (21.43)     2:13.82 (45.14)
        2:35.86 (22.04)     2:59.69 (45.87)
  2 Scottsdale Aquat-AZ           2:59.64    3:00.22         34  
     1) Hoffer, Ryan 15               2) Magana, Nicholas 17          
     3) Starkweather, Joseph 17       4) Blake, Jack 15               
                 21.24        44.47 (44.47)
        1:05.50 (21.03)     1:28.44 (43.97)
        1:50.02 (21.58)     2:14.90 (46.46)
        2:35.51 (20.61)     3:00.22 (45.32)
  3 Bolles School Sh-FL           2:55.89    3:01.32         32  
     1) *Booth, Josh 17               2) McKinney, William 17         
     3) Georgiadis, Peter 17          4) Pace, Arthur 18              
                 21.80        45.03 (45.03)
        1:06.67 (21.64)     1:30.53 (45.50)
        1:51.92 (21.39)     2:15.68 (45.15)
        2:36.96 (21.28)     3:01.32 (45.64)
  4 Saint Andrew's S-FG           3:02.75    3:02.20         30  
     1) Kohner, Gage 17               2) Heck, Brody 16               
     3) *Williams, Sidrell 17         4) Hayhoe, Luke 17              
                 21.33        45.29 (45.29)
        1:06.21 (20.92)     1:29.60 (44.31)
        1:51.60 (22.00)     2:16.08 (46.48)
        2:37.77 (21.69)     3:02.20 (46.12)
  5 Canyons Aquatic-CA            3:06.70    3:02.21         28  
     1) Cogswell, Cole 16             2) Kim, Jessie 17               
     3) Dai, Kevin 15                 4) Johnson, Matthew 17          
                 20.99        44.45 (44.45)
        1:05.82 (21.37)     1:30.25 (45.80)
        1:51.81 (21.56)     2:16.01 (45.76)
        2:37.89 (21.88)     3:02.21 (46.20)
  6 Alamo Area Aquat-ST           3:05.10    3:02.46         26  
     1) Jeter, Ty 16                  2) Hennessy, John 17            
     3) Moran, Aaron 18               4) Brysch, Aaron 17             
                 21.74        45.48 (45.48)
        1:07.34 (21.86)     1:31.42 (45.94)
        1:53.20 (21.78)     2:17.49 (46.07)
        2:38.89 (21.40)     3:02.46 (44.97)
  7 Palo Alto Stanfo-PC           3:05.22    3:02.59         24  
     1) Gwo, Albert 15                2) Liang, Andrew 17             
     3) Molinari, Joe 16              4) Ogren, Curtis 17             
                 21.97        46.11 (46.11)
        1:07.29 (21.18)     1:30.44 (44.33)
        1:52.43 (21.99)     2:16.89 (46.45)
        2:38.61 (21.72)     3:02.59 (45.70)
  8 Santa Clara Swim-PC           3:04.78    3:02.93         22  
     1) Burrill, Cooper 16            2) Burns, Aidan 16              
     3) Kou, Timothy 17               4) Farr, David 17               
                 21.75        45.63 (45.63)
        1:07.08 (21.45)     1:30.42 (44.79)
        1:52.55 (22.13)     2:16.29 (45.87)
        2:38.57 (22.28)     3:02.93 (46.64)
  9 Baylor Swim Club-SE           3:06.64    3:03.35         18  
     1) *Selby, Christian 16          2) Hinson, Chandler 18          
     3) *Tynes, Dustin 17             4) McHugh, Robert 18            
                 21.98        45.55 (45.55)
        1:07.38 (21.83)     1:31.64 (46.09)
        1:53.65 (22.01)     2:18.20 (46.56)
        2:39.60 (21.40)     3:03.35 (45.15)
 10 YMCA of the Tria-NC           3:02.29    3:03.56         14  
     1) Ellington, Colin 17           2) Franz, Noah 17               
     3) Maslowski, Seth 16            4) Carson, Alexander 16         
                 21.18        44.49 (44.49)
        1:06.25 (21.76)     1:30.92 (46.43)
        1:52.66 (21.74)     2:17.68 (46.76)
        2:39.47 (21.79)     3:03.56 (45.88)
 11 Nitro Swimming-ST             3:05.37    3:03.59         12  
     1) Jackson, Tate 16              2) Thomas, Zachary 17           
     3) Grieshop, Sean 15             4) Tenney, Mason 16             
                 21.32        44.48 (44.48)
        1:06.51 (22.03)     1:31.02 (46.54)
        1:53.29 (22.27)     2:17.27 (46.25)
        2:39.11 (21.84)     3:03.59 (46.32)
 12 Upper Dublin Aqu-MA           3:03.18    3:03.66         10  
     1) Thomas, Michael 16            2) Amdor, Wyatt 16              
     3) Devlin, Christopher 17        4) Jensen, Michael 16           
                 22.33        46.24 (46.24)
        1:08.18 (21.94)     1:32.96 (46.72)
        1:55.24 (22.28)     2:19.50 (46.54)
        2:40.58 (21.08)     3:03.66 (44.16)
 13 Palm Harbor YMCA-FL           3:07.37    3:03.68          8  
     1) Sanders, Tristan 17           2) Hoce, Kristopher 17          
     3) Barragan, Manuel 17           4) Vanhuyssteen, Shaun 18       
                 21.67        44.75 (44.75)
        1:06.62 (21.87)     1:31.10 (46.35)
        1:53.00 (21.90)     2:18.09 (46.99)
        2:39.75 (21.66)     3:03.68 (45.59)
 14 King Aquatic Clu-PN           3:01.97    3:03.70          6  
     1) Thach, Tommy 17               2) Anderson, Thomas 15          
     3) Oh, Mathias 17                4) Kolyvek, Koppany 16          
                 22.46        47.00 (47.00)
        1:06.95 (19.95)     1:31.03 (44.03)
        1:52.27 (21.24)     2:16.31 (45.28)
        2:38.75 (22.44)     3:03.70 (47.39)
 15 Tennessee Aquati-SE           3:37.84L   3:04.02          4  
     1) Arthur, William 16            2) Higgins, Walker 16           
     3) Burns, Hayden 16              4) Myhre, John 18               
                 22.52        46.31 (46.31)
        1:08.16 (21.85)     1:32.07 (45.76)
        1:54.44 (22.37)     2:18.96 (46.89)
        2:40.41 (21.45)     3:04.02 (45.06)
 16 East Carolina Aq-NC           3:06.64    3:04.22          2  
     1) Eagle, Eyan 17                2) Casey, James 18              
     3) Shaw, Dalton 18               4) Perdue, Philip 17            
                 21.85        45.75 (45.75)
        1:08.40 (22.65)     1:33.52 (47.77)
        1:55.36 (21.84)     2:19.65 (46.13)
        2:40.87 (21.22)     3:04.22 (44.57)
 

2013 Speedo Winter Junior National Championships Pictures

 

the swim pictures | swimming pictures | competitive swimming | World Championship trials

 

Photos copyright 2013 Tim Binning/TheSwimPictures.com.  All rights reserved.